RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ОТКРИЕН ГЕНОТ ЗА ЛУДОСТ
Четврток, 06 Јануари 2011
Слика
КРЕАТИВНА ТОЛПА
Вторник, 21 Декември 2010
Слика
ПАРИТЕ ВЛИЈААТ ВРЗ БРАКОТ
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
ГЕНЕТСКО РАСТРОЈСТВО
Петок, 25 Март 2011
Слика
ЖЕНСКА МЕМОРИЈА
Недела, 23 Јануари 2011
Слика
ПРВИОТ ВПЕЧАТОК СУДБОНОСЕН
Понеделник, 25 Јули 2011
Слика
НЕ СТОЈ ТОЛКУ БЛИСКУ
Четврток, 30 Декември 2010
Слика
БЕЗ СЕКС, МОЛАМ
Сабота, 29 Јануари 2011
Слика
ОСНОВНИ ОДБРАНБЕНИ МЕХАНИЗМИ
Четврток, 24 Ноември 2011
Слика
ВИЕ И ВАШИОТ ОФИС
Понеделник, 17 Јануари 2011

„Повеќето од сликите кои ги имаме за реалноста врз кои го базираме нашето однесување всушност се темелат на посакувани искуства“

Алберт БандураКАКО ДА ЈА ОЖИВЕЕТЕ СТРАСТА? PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 8965 пати
Вторник, 08 Ноември 2011 18:25

 Сите ние веруваме во тоа дека страста во врската со текот на годините се намалува, но тоа не мора а и не смее да биде така...

страст

Па, ако сте заинтересирани за одржување на страста во креветот, обратете внимание на следните работи:

Покажете ги емоциите

За време на врската луѓето често кријат дека се лути, повредени, несреќни. Психолозите се согласни дека конструктивната расправа е една од основите на успешната врска. Ако ги избегнувате вербалните расправии, наскоро ќе станете ладни и огорчени, односно ќе започнете со „невербален" бунт, односно, сте на супер пат страста во вашата врска да ја лансирате на пат до Марс во еден правец.

емоции
Внимавајте на зборовите

Внимавајте на брзината на јазикот. Без оглед на тоа колку вашиот партнер ќе ве налути, никогаш не дозволувајте од вашата уста да излезат зборови кои би можеле длабоко да го повредат, бидејќи кажаниот збор не се враќа назад. Личните проблеми и недостатоци на вашиот партнер никогаш не смеете да ги искористите како оружје за да му нанесете жестока болка - така ќе ја изгубите довербата од партнерот, а наскоро и љубовта.

јазик
Борете се за љубовта

Дури и ако сте заедно долги години, врската никогаш не треба да ја прифаќате здраво за готово, туку постојано треба да се борите за вниманието и љубовта од својот партнер, што значи дека треба, меѓу другото, да обратите внимание и на вашиот изглед. Опуштањето во врска со грижата за вашиот физички изглед, карактеристично особено во долгогодишните врски, „значи" и престанување / намалување на грижата кон вашиот партнер, што исто така е убиец на страста.

борба за љубов

Дозирајте ја љубомората

Малата доза е океј, исто како што е сосема во ред да си ја задржите за себе и да не го оптоварувате партнерот со резултатот на вашите несигурности во прекумерни дози. Преголемата љубомора и недоразбирања ќе ја уништат секоја здрава врска. Постојаните обвиненија и барање „рачки" за кавга се неверојатни седативи за пасионираната раздвиженост во креветот.

љубомора

Внимавајте на деталите

Грицкањето нокти, гласното шмрчкање кога се јаде супа и фрлањето чорапи насекаде низ станот се некои од навиките кои знаат да го полудат вашиот партнер. Иако ваквите навики можеби ви изгледаат како вистински ситници, не делуваат никако добро кога е во прашање степенот на вашето посакување од страна на партнерот. Па, менувајте ги додека имате време.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.