RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ПОСТОЈАНО ДОКАЖУВАЊЕ НА МАШКОСТА
Вторник, 13 Септември 2011
Слика
РОДИТЕЛСКО-ДЕТСКИ ТЕНЗИИ
Петок, 19 Ноември 2010
Слика
СПОРТСКА САМОДОВЕРБА
Среда, 20 Април 2011
Слика
УБАВИНА ЗА ПОДОБРА ПРОЦЕНКА
Понеделник, 28 Февруари 2011
Слика
СВЕСНИ БЕБИЊА
Понеделник, 18 Јули 2011
Слика
ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА
Четврток, 27 Октомври 2011
Слика
ГЛЕДАЈ, НО НЕ ДОПИРАЈ
Четврток, 04 Ноември 2010

„Ако некоја потреба ви остане незадоволена, не се запрепастувајте многу. Таа појава ја викаме живот.“

Ана ФројдДАЛИ СТЕ ЕМОЦИОНАЛНИ ПРЕЉУБНИЦИ? PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 4049 пати
Четврток, 18 Ноември 2010 00:29

Уште откако Скарлет О'Хара флертуваше пред Ред Батлер, мислењата за пријателства вон бракот кои се од сензуална, дури и интимна природа – со тоа што кај нив не доаѓа до секс -  се поделени.

флерт преку мобилен

Овие емоционални неверства се широко распространети денес. Конечно, психолозите утврдија и разграничија што се спаѓа во емоционално неверство. Според нив, емоционално сте неверни доколку:

•    Имате поверлива личност на работа, на која и се доверувате за вашите чувства и стравови за кои не можете да разговарате со вашиот партнер/ка или сопруг/га.

•    Споделувате лични информации или негативни чувства за вашата сегашна врска со "специјален пријател/ка".

неверство

•    Се среќавате со пријател/ка од спротивниот пол на вечера и одите кај него/неа дома на пијалок и разговор за вашата врска, не јавувајќи се на партнерот/ката. Конечно се враќате дома во 3 часот наутро.

•    Го понижувате партнерот/ката пред други, сугерирајќи дека тој/таа е губитник или не ве задоволува сексуално.

•    Имате енергија да ги раскажете своите случки само еднаш, и решавате "најсочните" да ги оставите за пријател/ка од работното место или интернет познаник/чка од спротивниот пол.

флерт со познаничка

•    Се наоѓате со бившиот дечко/девојка при прослава на годишнина од матурска, и чувствувајќи ја некогашната искра, решавате да останете во контакт преку e-mail.

•    Имате тајни Интернет налози, заштитени со password, "за секој случај", или се разлутувате доколку вашиот партнер/ка случајно погледне низ вашите "приватни работи."

интернет

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.