RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
АВТОХИПНОЗА
Среда, 17 Август 2011
Слика
ДОБРИТЕ МОМЦИ СЕ "ИН"
Вторник, 07 Декември 2010
Слика
ЉУБОВ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ
Сабота, 18 Декември 2010
Слика
ПРЕКИНУВАМ..ИЛИ СЕПАК НЕ?
Петок, 22 Април 2011
Слика
И НА ПРИВЛЕЧНИТЕ НЕ ИМ Е ЛЕСНО
Четврток, 02 Декември 2010
Слика
ИЗГЛЕД ЗА ЛИДЕРСТВО
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
237 ПРИЧИНИ ЗА СЕКС
Среда, 03 Ноември 2010
Слика
СКАПО ИЛИ ЕФТИНО ВИНО - НЕМА РАЗЛИКА!
Понеделник, 15 Август 2011
Слика
ШТО Е ЕМОЦИОНАЛНО НАПУШТАЊЕ?
Четврток, 25 Октомври 2012
Слика
ПСИХОТЕРАПИЈА ПРЕКУ СКАЈП
Петок, 14 Октомври 2011

Луѓето се многу поморални отколку што си мислат и далеку понеморални отколку што можат да си замислат.

Зигмунд ФројдЦРВЕНОТО Е СЕКСИ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 2933 пати
Четврток, 27 Јануари 2011 01:00

Според најновите психолошки истражувања мајмуните и мажите имаат нешто заедничко. И едните и другите ги привлекува црвената боја.

роза

Познато е дека приматите од машки пол се привлечени од женките кои „поцрвенуваат“ кога овулираат. А според психолозите на универзитетот од Рочестер, црвената боја која ја носат жените делува како афродизијак и кај луѓето т.е. мажите, без овие да се свесни за тоа.

жена во црвено

Во експериментите во кои мажите требало да одговараат на прашањата во врска со сликите кои им се покажувале се покажало дека мажите се повеќе сексуално привлечени од жени облечени во црвено или пак, од сликите кои имале само црвена рамка. „Црвениот ефект“ го рефлектирал само аспектот на женската привлечност, не карактеристиките на личноста и интелегенцијата на прикажаните женски субјекти.

црвен долен веш

Со истражувањето се дошло до заклучокот дека кај мажите има сличен „црвен ефект“ како и кај другите примати и дека тоа има големи импликации врз игрите на заведување, модната индустрија, дизајнот и маркетингот. Да, сега и психолозите потврдија - црвеното е секси.

црвена реклама

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.