RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ТРЕНИНГ ЗА УСПЕШНА ВРСКА
Четврток, 15 Септември 2011
Слика
ПСИХОТЕРАПИЈА ПРЕКУ СКАЈП
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
ПЛАЦЕБО ЕФЕКТ
Петок, 02 Септември 2011
Слика
СМЕЕЊЕТО Е ЛЕК ЗА СРЦЕТО
Вторник, 16 Ноември 2010
Слика
5 ВЕШТИНИ ЗА УСПЕШНА ВРСКА
Понеделник, 02 Мај 2011
Слика
И НИЕ СМЕ ВОНЗЕМЈАНИ
Среда, 10 Август 2011
Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ПРИЈАТЕЛСКИ ВРСКИ
Понеделник, 18 Април 2011
Слика
ХИПНОЗА И ЛОКАЛНА АНЕСТЕЗИЈА
Вторник, 20 Септември 2011

Никогаш не сме толку беспомошни како кога сме заљубени.

Зигмунд ФројдЗАБРАНЕТО СОЦИЈАЛНО ОДНЕСУВАЊЕ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 4583 пати
Вторник, 06 Септември 2011 11:31

Со години наназад, психолозите се трудат да сфатат како луѓето се однесуваат и како размислуваат. Истражувањата ви покажуваат како да се справите со драмите на другите луѓе без да се вклучите и вие во нив.

девојки на кафе

Социјалните интеракции се како танц за двајца, тројца а понекогаш и повеќе луѓе истовремено. Секогаш кога луѓето започнуваат разговор, постои шанса за погрешен чекор, повредување нечии чувства и предизвикување бес. Но, исто така, постои можност за развивање на врска на меѓусебно разбирање помеѓу лицата. Оваа кршлива рамнотежа многу тешко се одржува ако сакате да останете со сопствениот став додека ги слушате другите.

Прво дејствувајте, потоа размислувајте

Додека ги анализирал однесувањата на луѓето и нивните влијание, психологот Дарил Бем си створил сопствена теорија. Наместо да се однесува според основите на однесувањата и ставовите на луѓето, неговото истражување покажува дека луѓето многу често прво дејствуваат а потоа размислуваат за постапките. Притоа, лицето почнува да го рационализира сопственото однесување исто како да е трет учесник во целата ситуација, односно како да е набљудувач.

набљудување

При спроведувањето на оваа теорија во социјалните ситуации, повеќето од луѓето реагираат на надворешна стимулација и се однесуваат сосема спротивно на нивното вистинско "јас". Ова објаснува зошто повеќето луѓе се однесуваат различно кога се надвор од нивната сигурна зона и се опкружени со непознати гласови.

Не е до вас

Ваквото размислување може да натера некого да се чувствува беспомошен кога станува збор за справување со социјални ситуации. Како и да е, може да се утешите и со фактот дека секој останат во собата, освен нарцисот, се чувствува исто како вас. Доктор Рик Хенсон смета дека голем број луѓе се обвиткани во сопствените животни драми и нивното однесување не треба да се сфаќа премногу буквално. Постојат многу фактори кои можат да влијаат врз однесувањето на едно лице.

девојка се гледа во огледало

Ослободете се од себеси

Вака може да се опуштиме и да сфатиме дека повеќето луѓе се толку зафатени со тоа да најдат смисла во сопствените постапки што немаат време да го забележат однесувањето на другите. Да знаете дека често, во очите на другите вие изгледате како да сте изгубени, може само да ве ослободи. Иако можеби оваа постапка е себична, клучен дел на ова однесување е да го гледате светот преку очите на другите. Хенсон советува дека луѓето стануваат посилни ако споделуваат со другите, па макар и по цена да бидат повредени.

двајца мажи

Следниот пат кога ќе се најдете во социјална ситуација и ќе почнете да анализирате што правите и зошто, земете воздух и слушајте што имаат да ви кажат другите. Кога ќе се ослободите и ќе се опуштите, разговорот ќе тече полесно.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.