RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
БУБА КИБОРГ ОД ПЕНТАГОН
Петок, 10 Декември 2010
Слика
ТРОШЕЊЕ ЗА ПРЕСТИЖ
Понеделник, 31 Јануари 2011
Слика
НЕ ВЕРУВАЈТЕ НА ГЛАДЕН МАЈМУН
Среда, 01 Декември 2010
Слика
ТЕКСТОВИТЕ НА ПЕСНИТЕ, ОПАСНИ!!!
Четврток, 25 Август 2011
Слика
КАКОВ БИЛ СЕКСОТ ПРЕД ТРИ ВЕКА?
Петок, 03 Декември 2010
Слика
ВНИМАВАЈТЕ, СТРЕСОТ Е ЗАРАЗЕН
Вторник, 06 Декември 2011
Слика
ИНТЕЛИГЕНТЕН АЛКОХОЛ
Среда, 03 Август 2011
Слика
ПСИХОНЕУРОИМУНОЛОГИЈА
Четврток, 14 Февруари 2013
Слика
СО МУЗИКА ДО ДЕПРЕСИЈА
Вторник, 26 Април 2011

„Повеќето од сликите кои ги имаме за реалноста врз кои го базираме нашето однесување всушност се темелат на посакувани искуства“

Алберт БандураТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 28874 пати
Вторник, 15 Февруари 2011 20:09

Сакате да бидете похаризматична личност? Следете ги следниве совети и сигурно ќе заблескате.

сонце

 

Харизмата не е една самостојна особина; тоа е претставува сплет од социјални и емоционални вештини. Личноста која што поседува одреден број на вакви вештини и ги манифестира со одреден интензитет може да се нарече харизматична.

За да развиете харизма ви треба многу време и напор, бидејќи треба да ги усовршите вештините што ќе ве направат харизматични. Како и да е, има неколку совети што може уште веднаш да почнете да ги применувате. Еве ги петте најдобри:

 

1. Чекорете бавно

Луѓето со бавен и релаксиран чекор изгледаат како никогаш да не брзаат никаде и дека им е пријатно во сопствената кожа. Нивниот начин на одење ги прави харизматични. Одете како нив и ќе го предизвикате истиот ефект.

чекорење

2. Смејте се

Смеењето е едноставен и ефикасен начин за да покажете дека добро се чувствувате а со тоа и да го зголемите вашиот шарм. Моќта на насмевката е голема. Затоа, научете да ја употребувате во социјални ситуации и истата ќе ги привлекува луѓето кон вас.

насмевка

3. Не размислувајте премногу

Луѓето што го премеруваат секој кажан збор и секој сторен гест изгледаат несигурни и напнати. Шармантните луѓе си дозволуваат да се опуштат и да бидат спонтани. Притоа, многу подобро се изразуваат.

размислување

4. Искажувајте ги вашите чувства

Харизматичните луѓе знаат како да ги изразат своите чувства. И не само што често го прават тоа, туку и ги користат сите начини за да се изразат бидејќи користат и вербален и невербален начин на комуникација. Обидете се да ги изразите вашие емоции и веднаш ќе го забележите ефектот.

чувства

5. Бидете различни

Ако размислите подобро,  сите сме единствени. Меѓутоа, често знаеме тоа да го прикриеме во социјални ситуации и да се претставиме лажно. Токму спротивното не прави харизматични. Ако сакате да истакнете дека сте различни од другите, бидете храбри и покажете се. Ако често го правите ова, ќе станувате се подобри и подобри.

единственост

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.