RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
БОРБА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ
Среда, 04 Мај 2011
Слика
СМРТНО БОЛНО РАСКИНУВАЊЕ
Четврток, 03 Февруари 2011
Слика
5 ЧЕКОРИ ДО ЦВРСТА ВРСКА
Петок, 16 Декември 2011
Слика
ЛИБЕРАЛИ ИЛИ КОНЗЕРВАТИВЦИ?
Понеделник, 11 Јули 2011
Слика
ПСИХОЛОГИЈА НА АПОКАЛИПСАТА
Вторник, 03 Јануари 2012
Слика
СПОРТСКА АНКСИОЗНОСТ
Петок, 06 Мај 2011
Слика
МОЗОК И ИНСПИРАЦИЈА
Понеделник, 21 Февруари 2011
Слика
МОЌТА НА ИЗВИНУВАЊЕТО
Понеделник, 26 Септември 2011
Слика
ЗОШТО ПЦУЕМЕ?
Понеделник, 15 Ноември 2010

Има еден  многу чуден парадокс, дури кога ќе се прифатам себеси за таков каков што сум, дури тогаш можам да се променам.

Карл РоџерсВИСТИНСКИТЕ СПОРТИСТИ ПЛАЧАТ PDF Печати Е-пошта
(9 гласови, просечно 4.56 од можни 5)
прочитано 12733 пати
Четврток, 06 Октомври 2011 15:09

Фудбалерите, кошаркарите, бејзбол играчите и останати спортисти кои плачат после пораз се многу поуспешни на терен, отколку оние што "машки" се држат.

федерер плачи

Мажите спортисти кои полесно ги покажуваат своите емоции се поуспешни од останатите и на терен и надвор од него, тврдат истражувачите од Универзитетот Индијана. Нивната студија е базирана на интервјуа со 150 американски фудбалери во врска со нивната перцепција за плачењето, откако прочитале четири различни сценарија за играч кој плачел.

јао минг плачи

Подготвеноста на спортистот да ги покаже емоциите може позитивно да влијае врз неговиот перформанс на долг рок, објаснуваат психолозите.

Резултатите покажале дека фудбалерите кои сметале дека е ОК играчот да плаче кога ќе изгуби меч биле лица со поголема самопочит.

"Испитаниците пак кои сметаат дека е непријатно еден спортист да плаче, беа луѓе со помала самодоверба," објаснуваат психолозите.

клинет демпси плачи

Играчите кои учествувале во студијата признале дека постои притисок да го следат стереотипот дека "големите" мажи никогаш не покажуваат емоции, но се покажало дека оние играчи што биле посрдечни со соиграчите биле посреќни и позадоволни од животот. Според истражувањата, ваков притисок врз спортистите може негативно да влијае врз нивната психа, да им ја намали самодовербата и да доведе до полоша изведба.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.