RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ШТО ГИ ПРАВИ ЛУЃЕТО РАЗЛИЧНИ??
Сабота, 08 Октомври 2011
Слика
СЕКСУАЛНОСТА И СПИРИТУАЛНОТО
Вторник, 27 Декември 2011
Слика
МАШКИ ИЛИ ЖЕНСКИ СТРЕС?
Среда, 10 Ноември 2010
Слика
ЕМОЦИИТЕ СЕ ВРОДЕНИ, А НЕ НАУЧЕНИ
Вторник, 02 Ноември 2010
Слика
ХАЛО ЕФЕКТ
Недела, 14 Април 2013
Слика
ЕМОТИВНИ РЕКЛАМИ ЗА СКЕПТИЦИ
Понеделник, 13 Декември 2010

Никогаш не сме толку беспомошни како кога сме заљубени.

Зигмунд ФројдЕМОЦИИТЕ СЕ ВРОДЕНИ, А НЕ НАУЧЕНИ PDF Печати Е-пошта
(2 гласови, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 3186 пати
Вторник, 02 Ноември 2010 18:39

Емоциите кои се изразуваат на нашето лице се врежани во нашите гени, тврди една нова студија. Истражувањето, прво од ваков вид,  покажува дека емоциите на нашето лице се вродени, а не научени во нашите култури.

емотикони

Оваа студија докажува дека и  слепите и луѓето со нормален вид имаат буквално идентични изрази на лице, правејќи исти движења на мускулите на лицето како одговор на специфичен емоционален стимуланс. Истражувањето исто така сугерира дека способноста да се регулира емоционалното изразување не се учи преку набљудување.

Дејвид Матсумото, професор по психологија на Државниот Универзитет на Сан Франциско ги спореди изразите на лицата на слепи и атлети со нормален вид од  летните Олимписки и Параолимписки игри во 2004 година. Беа анализирани повеќе од 4800 фотографии, вклучувајќи и слики на спортисти од 23 земји.

олимпијада

“Статистичката поврзаност помеѓу изразите на лицата на слепи и индивидуи со нормален вид беше скоро совршена. Ова укажува дека нешто генетски есенцијално во нас е извор на емоциите кои  се изразуваат на нашето лице.“ изјави Матсумото.

Матсумото откри дека слепите лица и лицата со нормален вид имаат ист начин на изразување на емоциите во зависност од социјалниот контекст. На пример, заради социјалната природа на церемонијата на доделување Олимписки медали, 85 % од оние кои не добија медаља имаа “ социјална насмевка“ за време на доделувањето. При “ социјалната насмевка“ се придвижуваат само мускулите на устата, додека пак при вистинска насмевка , позната и како “Душен насмевка“ , очите се блескави и стеснети, а образите се поткренати.

победници

“Губитниците сосила настојуваа да ја поткренат долната усна нагоре, за да ја исконтролираат емоцијата на нивните лица, и многумина имаа “социјални“ насмевки. Оние индивидуи кои се слепи од раѓање немаа никаква можност да научат како да ги контролираат своите емоции преку визуелно учење, значи мора да постои друг механизам. Најверојатно нашите емоции и системите за нивна регулација се траги од нашето еволуционо потекло. Можно е дека како одговор на негативните емоции, луѓето развиле систем кој ја затвора устата, и на тој начин ги спречува да викаат, навредуваат, или гризат.“, вели Матсумото.

лизгачки

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.