RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ЗДРАВ ШОПИНГ
Вторник, 03 Мај 2011
Слика
БИКИНИТО ЛОШО ЗА ДЕВОЈЧИЊАТА
Четврток, 21 Април 2011
Слика
ПОДДРШКАТА Е КЛУЧНА
Четврток, 21 Април 2011
Слика
СО КОГО СИ, ТАКОВ СИ
Петок, 26 Ноември 2010
Слика
ЛУЃЕТО СЕ СВЕСНИ КОГА СЕ ПИЈАНИ
Сабота, 15 Октомври 2011
Слика
ДЕПРЕСИВЕН ФЕЈСБУК
Понеделник, 07 Февруари 2011
Слика
ШТО Е ПСИХОКИНЕЗА?
Среда, 05 Јануари 2011
Слика
ПСИХОАНАЛИЗА ЗА СПОРТИСТИ
Вторник, 08 Ноември 2011

'Крикот' е секогаш само тоа - бука, а не музика.

Карл Густав ЈунгЗОШТО БОГАТАШИТЕ ИЗНЕВЕРУВААТ??? PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 5651 пати
Вторник, 13 Септември 2011 15:06

Политичарите, славните личности и бизнисмените, како и секојдневните двојки станаа дел од терапијата за здрав брак и семeјство во Евергрин, Колорадо. Многу често, тие се наоѓаат во иста ситуација како Арнолд Шварценегер и Тајгер Вудс, затоа што имале афери. Зошто би го правеле тоа?

тајгер вудс

Многумина мислат дека секс со многу жени е дополнителна придобивка која што доаѓа заено со моќта, без разлика дали се дел од политиката, бизнисот или општиот социјален живот. Ова се случувало постојано низ историјата. Разликата помеѓу тогаш и сега е само појавата на медиумите.

- Понекогаш, богаташите сакаат авантури. Сакаат да си ја пробаат среќата.

- Понекогаш, богаташите се едноставно самодеструктивни, одат до крајности се' додека се' не пропадне.

- Некои сакаат таен секс и за тоа плаќаат.

богаташ со кола

Замислете дека сте 33-годишен милјардер, можете се' да купите и да си дозволите. Или пак, сте станале пратеник или важен функционер во голема фирма. Сте се здобиле со слава и моќ повеќе отколку што сте очекувале. Како за почеток, тешко ја одржувате емоционалнате рамнотежа.

Многу успешни луѓе сакаат да преземаат ризични и неетички предизвици. Некои немаат чувство за срам и вина, другите пак почнуваат да се чувствуваат виновни само кога ќе ги фатат на дело. Ним како да им заспал мозокот.

неверство

Една поинаква реалност

Богатите и моќните луѓе живеат во различен свет, во друга реалност.

Вашата моќ го зголемува егото и ве оттргнува од секојдневната реалност и обврски. Почнувате да верувате дека за вас не важат правила. Други луѓе почнуваат да ги кршат правилата за да ви помогнат вам само затоа што сте позната личност. Гледате колку можат луѓето да бидат "плитки", затоа што лесно ви се продаваат. Почнувате да верувате дека сите луѓе се безвредни и не се тоа што се претставуваат. Живеете во свет каде секој секого го искористува. Преку лично искуство, станувате свесни дека се' и секој може да се купи. И потоа, престанувате да ги почитувате и оние кои ви се восхитуваат.

стар маж и млада девојка

Излегувате со друштво на други богати луѓе кои го знаат истото што и вие. Со моќта доаѓа и арогантноста. Мислите дека можете да направите нешто што "обичните смртници" не се способни да го направат. Живеете луксузен живот како чист хедонист. Не мислите на последиците. Си мислите „Нема начин мене да ме фатат". Гледате како другите богаташи живеат под маска во јавноста. Го чувате приватниот живот на страна, а правите лице пред јавноста.

Еве уште две особини карактеристични за богатите луѓе:

- тие се најчесто луѓе што сакаат да се натпреваруваат, за нив сексот надвор од бракот е "победа" и "трофеј".

- често нив ги води само желбата да чујат од другите дека се одлични во тоа што го прават.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.