RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ШТО ВЕЛИ ВАШАТА ФРИЗУРА ЗА ВАС?
Среда, 19 Октомври 2011
Слика
10 ГРЕШКИ ВО ЉУБОВНАТА ВРСКА
Четврток, 29 Септември 2011
Слика
КОМПЈУТЕРСКА УБАВИНА
Петок, 17 Декември 2010
Слика
ЛЕКОВИ - ДА ИЛИ НЕ?
Среда, 20 Април 2011
Слика
БЕЗ СМС-И ДОДЕКА ВОЗИТЕ
Среда, 17 Ноември 2010
Слика
ТЕОРИЈА ЗА ЖЕНИТЕ ВОЗАЧИ
Четврток, 08 Декември 2011
Слика
БЕЗ СЕКС, МОЛАМ
Сабота, 29 Јануари 2011

„Ако единственото нешто што го поседувате е чекан, тогаш секој проблем ви се гледа како клинец“

Абрахам МасловЧУВСТВАТА ПОСИЛНИ ОД СПОМЕНИТЕ PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 1.00 од можни 5)
прочитано 4625 пати
Вторник, 08 Март 2011 20:06

Вашите чувства се посилни од се, дури и од заборавените спомени.

чувства

Луѓето што боледуваат од антероградна амнезија која се појавува како резултат на оштетувањето на хипокампусот на мозокот, можат да запомнат детали од нивното минато меѓутоа не се способни да генерираат нови. Како и да е, не е се’ изгубено. Истражувачите од Универзитетот во Ајова покажаа дека емоциите остануваат кај овие луѓе иако тие ја заборавиле причината поради која се појавиле, а ова функционира како важен податок за тоа како мозокот складира различни информации.

амнезија

Невропсихологот Џастин Фејнштајн и неговите соработници им покажуваа две снимки (што вклучуваа сцени од филмот The Notebook и America’s Funniest Home Videos) на пациенти со сериозна антероградна амнезија со цел да им го активираат чувството на тага и среќа. Тестовите за меморија кои им ги направиле подоцна покажаа дека пациентите запомниле многу мал дел на детали од снимките. Меѓутоа, при мерењето на чувствата, се покажа дека чувствата предизвикани од снимките останале во нивната меморија и притоа чувствата на тага биле поинтензивни од тие на среќа.

спомен

„Иако мислевме дека емоциите се поврзани со меморијата во нашите мисли, се покажа спротивното,“ – вели Фејнштајн.

Пациентите кои боледуваат од Алцхајмерова болест и деменција имаат нарушувања на хипокампусот слични на пациентите што боледуваат од антероградна амнезија. Ова истражување покажува дека посета или пак телефонски разговор со овие луѓе може да има големи позитивни ефекти иако тие ќе заборават на целата интеракција, вели Фејнштајн.

мозок

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.