RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ДЕХИДРАЦИЈАТА ОПАСНА ПРИ СЕКС
Среда, 05 Октомври 2011
Слика
КОНТРОЛА НА ЕМОЦИИТЕ
Вторник, 19 Март 2013
Слика
МАРИХУАНАТА ГО МЕНУВА МОЗОКОТ
Вторник, 01 Ноември 2011
Слика
МОЌ НА УБЕДУВАЊЕ
Четврток, 03 Февруари 2011
Слика
БЕЗ СЕЛЕЊЕ ЗА ЕМОТИВЦИТЕ
Четврток, 25 Ноември 2010
Слика
10 ОСОБИНИ НА УСПЕШЕН МАЖ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
АВТОРИТАРНА ЛИЧНОСТ
Четврток, 21 Февруари 2013
Слика
НЕВЕРБАЛНА КОМУНИКАЦИЈА
Понеделник, 21 Март 2011

Каде и да одам, гледам дека некој поет бил таму пред мене.

Зигмунд ФројдГЛАВАТА ГОРЕ Smile PDF Печати Е-пошта
(2 гласови, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 4324 пати
Среда, 08 Декември 2010 00:51

И покрај сите лоши нешта кои секојдневно се случуваат, нова американска студија откри дека луѓето по природа се оптимисти.

оптимисти

Студијата, која беше презентирана на годишната средба на Асоцијацијата за Психолошка Наука во Сан Франциско, тврди дека оптимизмот е универзален и безграничен.

Тврдењето е базирано врз основа на податоци од Светската Анкета на Галуп, со возрасни луѓе од повеќе од 140 држави кои претставуваа репрезентативен примерок од 95% од светската популација. Самиот примерок броеше повеќе од 150 000 возрасни лица.

студија

Осумдесет и девет проценти од испитаниците насекаде низ светот очекуваат наредните пет години да им бидат добри исто како и сегашниот живот или уште подобри, додека 95% од анкетираните очекуваат во наредните пет години нивниот живот да биде ист или подобар отколку што бил пред пет години.

среќна двојка

"Овие резултати ни пружаат несоборливи докази дека оптимизмот е универзален феномен," изјави Метју Галагер, докторант по психологија на Универзитетот во Канзас и главен истражувач на студијата.

На ниво на држави, стапката на оптимизам е највисока во Ирска, Бразил, Холандија и Нов Зеланд, а најниска е во Зимбабве, Египет, Хаити и Бугарија. САД се наоѓаат на десеттото место на оптимистични земји.

среќно семејство

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.