RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
КАКОВ БИЛ СЕКСОТ ПРЕД ТРИ ВЕКА?
Петок, 03 Декември 2010
Слика
НЕВЕРБАЛНА КОМУНИКАЦИЈА
Понеделник, 21 Март 2011
Слика
5 ТИПОВИ ЉУБОВНИЦИ
Вторник, 20 Септември 2011
Слика
ЖЕНИТЕ САКААТ ГРУБ СЕКС
Среда, 14 Септември 2011
Слика
ВИСТИНСКИТЕ СПОРТИСТИ ПЛАЧАТ
Четврток, 06 Октомври 2011
Слика
10 ДЕЛОВНИ ГРЕВОВИ
Вторник, 04 Јануари 2011
Слика
СЛАТКА ХРАНА - "СЛАДОК" КАРАКТЕР
Вторник, 25 Октомври 2011
Слика
ГЕНЕТСКА ДЕПРЕСИЈА
Недела, 09 Јануари 2011

„ Незрелата љубов вели: 'Те сакам затоа што ми требаш';

Зрелата љубов вели: 'Ми требаш затоа што те сакам'. “

Ерих ФромАНТИДЕПРЕСИВИТЕ ЕФИКАСНИ ЗАВИСНО ОД ГЕНИТЕ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 5385 пати
Вторник, 13 Декември 2011 09:55

До 20% од пациентите кои се лечат од депресија се чувствуваат полошо отколку оние кои наместо антидепресиви пијат плацебо терапија, предупредуваат американските стручњаци од Медицинскиот факултет при Универзитетот Јејл.

депресивна девојка

Тие ги анализирале резултатите на седум студии, со кои биле опфатени 2.500 луѓе со силна депресија. По случаен избор бил одбран дел од пациентите кои примале лек против депресија, додека останатите добивале плацебо терапија.

Испитаниците кои биле ставени на плацебо терапијата пријавувале генерално мал, постапен напредок кон ублажувањето на симптомите на депресијата, додека меѓу пациентите кои навистина пиеле антидепресиви имало значителна поларизација.

лекови

Кај повеќето од лечените пациенти, односно 84%, воочено е прогресивно ублажување на симптомите на депресија, додека кај останатите состојбата не се менувала.

Тие 16% фактички биле во полоша ситуација отколку оние кои пиеле плацебо таблети бидејќи, без никакво подобрување на депресивните симптоми, биле изложени на несакани нус-ефекти на антидепресивите, како што се стомачните проблеми и проблемите со сонот.

депресивен маж

Тимот од Јејл сугерира дека докторите веќе во првите недели од лечењето може да препознаат кои пациенти не реагираат на лековите.

Некои нови истражувања се обидуваат да идентификуваат генетски и други фактори и симптоми, кои однапред би укажале на тоа кои медикаменти не би биле ефективни кај одредени пациенти.

"Тоа би бил огромен напредок на ова поле", вели Др. Хендрикс Браун, стручњак за лечење депресија од Универзитетот во Мајами.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.