RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ПОТЕКЛОТО НА МОРАЛНОСТА
Среда, 18 Јануари 2012
Слика
СПИЕЊЕ СО ЏЕКИ = БОЛЕСТ
Вторник, 08 Февруари 2011
Слика
НАМИРИСАЈТЕ ГО СТРАВОТ
Сабота, 11 Декември 2010
Слика
ВЕРБА ВО ЖИВОТ
Петок, 19 Ноември 2010
Слика
ГЛАВАТА ГОРЕ Smile
Среда, 08 Декември 2010

„Кој гледа нанадвор, сонува. Кој гледа навнатре, се буди“

Карл ЈунгИНФАРКТОТ И ЗЛОУПОТРЕБАТА ВО ТЕСНА ВРСКА PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 3366 пати
Понеделник, 05 Декември 2011 11:02

Жените кои во детството биле сексуално злоставувани, подоцна имаат 62% поголеми шанси за проблеми со кардиоваскуларниот систем.

повредена жена

Најчестиот фактор кој ја објаснувал поврзаноста на тешкото злоставување во детството и кардиоваскуларните болести била склоноста на злоставуваните девојчиња да се прејадуваат и да се здебелуваат во текот на тинејџерските години, изјавила Џенет Рич Едвардс од бостонската болница Бригам, која го водела истражувањето.

срцева болест

Резултатите од истражувањето кои се објавени на симпозиумот America Hearth Assciation на Флорида нагласуваат трајни физички последици од раните сексуалните трауми.

Тимот ги анализирал податоците од 67.000 жени и утврдиле дека 9% кажале дека биле изложени на тешко физичко злоставување во детстово, а 11% изјавиле дека биле силувани во детството.

жена дете

Тие исто така утврдиле дека повторуваното присилување на сексуален однос се претворило во 62% поголем ризик од инфаркт или мозочен удар.

Жените пак кои во детсвото биле тепани имале 45% поголеми шанси за проблеми со срцето.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.