RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
КУЧЕ ДЕПРЕСИВЕЦ
Вторник, 11 Јануари 2011
Слика
ВЕДСКА КУЛТУРА
Среда, 03 Август 2011
Слика
МОЗОКОТ СУДИ И КАЗНУВА
Среда, 19 Октомври 2011
Слика
СИТЕ СМЕ МУТАНТИ?!
Вторник, 12 Јули 2011
Слика
И ВЕРУВАТЕ ЛИ НА ИНТУИЦИЈАТА?
Четврток, 31 Јануари 2013
Слика
НЕ МЕ ИГНОРИРАЈ!
Петок, 27 Јануари 2012
Слика
6 СОВЕТИ ЗА ЛЕСЕН СОН
Среда, 03 Август 2011
Слика
ИГРИЦИ ЗА ДОБРИ ОДЛУКИ
Четврток, 27 Јануари 2011

„Токму она што го знаеме е тоа што не спречува да научиме нешто“

Клод БернардДОПАМИНОТ ЛОШ ЗА АНОРЕКСИЧНИТЕ ЛУЃЕ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 3247 пати
Вторник, 13 Септември 2011 14:50

Иако повеќето луѓе наоѓаат задоволство во храната па дури и не можат да се откажат од храната што ја обожаваат, поединците кои боледуваат од анорексија често велат дека храната нив ги прави понервозни. Наместо тоа – одбивањето на храната ним им носи поголемо задоволство.

анорексија

Едно ново истражување објаснува зошто овие симптоми се појавуваат при анорексија.

За целта на истражувањето, научниците експериментираа со еднократна доза на амфетамин кој ослободува допамин во мозокот, а притоа ја анализираа активноста на допаминот кај луѓето.

Кај здравите лица кои немаа проблеми со исхраната, допаминот кој се ослободил предизвикал задоволство. Како и да е, кај луѓето со анорексија, амфетаминот предизвика нервоза во пределот на мозокот кој е одговорен за грижата за последиците.

анорексија

„Ова е првото истражување што дава биолошка причина зошто луѓето со анорексија имаат парадоксална реакција кон храната," – вели Валтер Каје, доктор, професор по психијатрија и директор на клиниката за проблеми со исхраната на Универзитетот во Сан Диего, Калифорнија.

„Веројатно кога лицата со анорексија јадат, ослободувањето на допаминот ги прави нервозни наместо да прави да се чувствуваат пријатно. Ова објаснува зошто е толку тешко да ги натерате луѓето кои боледуваат од анорексија да почнат да јадат и да добијат одредена тежина, затоа што нив храната ги прави нервозни."

допамин

Во истражувањето беа вклучени и лица кои се лечеле од анорексија најмалку една година за да се анализира дали ова чувство е предизвикано поради особините кои се предодредени или пак се само реакција на тоа што лицата биле екстремно слаби.

Во моментов постојат неколку терапии кои ги намалуваат главните симптоми на анорексија меѓу кои е и нервозата која се јавува при процесот на исхрана. Потребни се нови начини да им се помогне на ваквите лица да почнат повторно да јадат нормално и да добијат одредена тежина, па макар и кога се нервозни додека јадат.

анорексија

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.