RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ОПАСНОСТА ОД КОНТРОЛИРАЧКИ ЛИЧНОСТИ
Понеделник, 14 Јануари 2013
Слика
70-ГОДИШНИ ГЕНИЈАЛЦИ
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ФАЛБАЏИСКИ ТВИТЕР
Недела, 23 Јануари 2011
Слика
5 ПАТИШТА ДО СРЕЌАТА
Понеделник, 14 Март 2011
Слика
НАРЦИСИТЕ НАОКОЛКУ И ВО НАС
Понеделник, 08 Август 2011

„После занимавање со психологија речиси пола век, мојата страст за неа е поголема од било кога“

Филип ЗимбардоВО УМОТ НА ПЕДОФИЛИТЕ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 4901 пати
Петок, 26 Август 2011 16:45

 Што всушност се случува во умот на еден педофил? Зошто на некои луѓе децата им се сексуално привлечни?

дете со бомбони и педофил во лисици

Што е педофилија?

Според законот, педофилијата е сексуален однос помеѓу возрасен човек и дете. Кој се смета за возрасен човек, а кој за дете, зависи од општеството. Во Европа, кога едно лице полни 18 години, се смета за возрасна личност. Порано границата беше 21 година. Сепак, кога созреваме, возраста се менува. Постојат машки на возраст од 30 и повеќе години а сеуште се однесуваат како мамини синови. Постојат и момчиња на 13 годишна возраст кои се оженети и имаат најмалку едно дете. Станува збор за комплексно прашање. П.Џ. Џилете, во неговата книга Варијанти на сексот, јасно ја одредува границата на детството: секоја личност е дете се' додека е во пубертет.

девојче со кукла во рацете

Во природата, кога женката има овулација, спремна е за размножување. Сепак, се препорачува да се достигне возраст кога телото е целосно развиено. Кај машките нема никаква дилема. Кога машкото има доволно сперма, мора да се ослободи од неа, и тогаш детето веќе престанува да е дете. Барем не е дете за мајката природа. Значи, врската на педофилија е сексуален однос помеѓу дете пред пубертет и возрасно лице над 18 години. Ако 18-годишно момче има секс со 17-годишна проститутка, веројатно не се смета за педофилија. А ако 14-годишно момче ужива во сексуалниот однос со 12-годишно девојче, и тоа исто така не се смета за педофилија.

педофил и девојче

Каков проблем имаат педофилите?

Нешто сериозно не е во ред со педофилите, и тоа го докажуваат бројните теории кои покажуваат кој е нивниот проблем. По правило, педофилите не се насилни луѓе, напротив, тие се навистина љубезни. Тие не ги присилуваат децата на сексуален однос, туку воспоставуваат една специфична врска со нив при што допирањето на гениталиите за нив е само игра. Исто така, децата се љубопитни и сакаат да пробаат се'. За нив сексот е забранет, а во исто време е една магична игра. Тие не знаат како да му одолеат а педофилот го користи тоа. Но каков е всушност сексот во една ваква врска? Еден возрасен маж убедува мало девојче да го допира неговиот пенис додека тој ја гали по телото.

детенце жртва на педофилија

Повеќето педофили не сакаат да им наштетат на децата затоа што едноставно не сакаат да ги повредат. Тие чувствуваат некаква чудна љубов спрема нив. Џилете тврди дека повеќето подофили се обидуваат да имаат секс со возрасни жени но тоа не им изгледа привлечно. Повеќето од мажите се свесни за нивните склоности и се обидуваат да ги потиснат со тоа што ќе одат да гледаат проститутка за да ги задоволат сопствените сексуални желби. Затоа што не им е доволно, тие пробуваат да се задоволат со тоа што навистина ги привлекува. За нив е привлечна детската искреност, љубопитност и спонтаност. Возрасните жени имаат премногу барања а за да ги задоволат треба да вложат многу напор, но нивниот успех не е загарантиран. Со децата, се' е поедноставно.

исплашено девојче

Какви се последиците?

Последиците се различни. Случаите кога јавноста е шокирана се многу ретки. Тие најчесто вклучуваат садизам, убиство или насилство. Сериозните последици ги чувтвуваат лицата кои присилно се вклучени во ваква врска од мали нозе. Ако го присилувате детето да јаде нешто што не сака, тие ќе продолжат да ја мразат таа храна. Ако почнете да им викате, ќе се исплашат и ќе се збунат. Ако користите физичка сила, ќе им предизвикате нова психолошка штета. Ако им се заканите да не кажуваат никому дека се лоши и непослушни деца, многу лесно се трауматизираат. А кога веќе станува збор за секс со деца, се' е многу поинтензивно, но сепак голема штета прават и самите родители и околината пред и после настанот.

педофилија

Кога има насилство, штетата е директна и ако вашето дете е заведено од странец, ќе преживее. Ако гледа на тоа како на игра, нема да има последици освен ако некој не го натера детето да мисли дека таквото однесување е безобразно, лошо и несоодветно, опасно и некултурно. Бидејќи постојат различни луѓе, не можеме да ги обвинуваме според нашиот бес и нашите чувства.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.