RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали го лажете ликот во огледалото?
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
СЕ ЗА КУЧИЊАТА
Понеделник, 29 Ноември 2010
Слика
ВИЕ И ВАШИОТ ОФИС
Понеделник, 17 Јануари 2011
Слика
3 ТАЈНИ НА ПОРНО МОЗОЦИТЕ
Четврток, 03 Ноември 2011
Слика
ЗДРАВО УЧЕЊЕ
Четврток, 10 Февруари 2011
Слика
СО ЖЕНСКИ МУАБЕТ ДО ДЕПРЕСИЈА
Среда, 23 Февруари 2011
Слика
ВРОДЕНА ПОПУЛАРНОСТ
Вторник, 21 Декември 2010
Слика
ВИДОВИ НА СОЦИЈАЛНО ВЛИЈАНИЕ
Вторник, 30 Октомври 2012
Слика
СПИЕЊЕ СО ЏЕКИ = БОЛЕСТ
Вторник, 08 Февруари 2011
Слика
МАЈМУНСКИ КУКЛИ
Четврток, 03 Февруари 2011

„Чудовиштето кое најмногу го познава и од кое најмногу се плаши едно дете е чудовиштето кое чувствува дека самото е или се плаши дека може да биде“

Бруно БетелхајмЖЕНИ, НАСИЛСТВО, АЛКОХОЛ И ЦИГАРИ PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 3.00 од можни 5)
прочитано 3589 пати
Петок, 22 Април 2011 19:34

Жените жртви на насилство се повеќе склони кон алкохол и цигари отколку нивните врсници кои немале проблеми со малтретирање.

насилство

Еден шокантен аспект на ова ново истражување открива дека ваквите жртви на алкохол биле препознати само откако биле примени во болница, или во некои случаи, неколку дена пред почетокот на терапијата. Истражувачите ги повикуваат лекарите да бидат многу посвесни при откривањето на ваквите лица.

Истражувањето вели дека повозрасни лица консумираат алкохол или дрога и ваквите жртви се најчесто жени кои страдаат од невролошки или ментални нарушувања.

„Минатите истражувања покажаа дека консумирањето на алкохол е поврзано со психолошки нарушувања,“ – вели Лии Фридман, професор на Универзитетот во Чикаго и лидер на истражувањето. „Нашите податоци покажуваат дека алкохолот е многу битен фактор кој придонесол во целата ситуација.“

жена со алкохол

29% од жртвите на насилство се покажале позитивни на тестовите за алкохол.

Локалните истражувачи анализираа медицински податоци во два оддели во болницата во Чикаго на 41 случај на постари жртви и ги споредија со случаен сет на 60 пациенти од 1999 до 2006 година.

Истражувачите открија дека постарите жртви на физичко насилство имале поголеми повреди од нивните врсници кои не биле жртви на насилство. Исто така, првите страдале и од срцеви болести, деменција и Алцхајмерова болест, ментални болести и конзумирање на алкохол.

жена пуши

Сите мерки на сериозни повреди – должината на престојот во болница, терапија на одделот на интензивна нега, и стапката на повреди беа поголеми кај жртвите на насилство, велат истражувачите.

Во истражувањето, 20 жртви на насилство се вратиле во околината каде се случило насилството. Во поголемиот дел од случаите, сторителот бил уапсен, но 17% од жртвите искажале желба да се вратат кај насилникот и да не го пријават.

жена со алкохол и цигара

85% од сторителите биле членови од семејството или интимни партнери. Во повеќето случаи, самиот акт на насилство не бил пријавен се’ додека жртвите не биле примени во болница.

Неуспехот на докторите да го идентификуваат насилството кај жртвите и да го пријават покажува дека треба повеќе да се трудат и да бидат посвесни за оваа појава, вели Фридман.

тепана жена

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.