RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
СИЛНИ СОЦИЈАЛНИ ИНТЕРАКЦИИ
Вторник, 22 Февруари 2011
Слика
МИТОВИ ЗА ЧОВЕЧКИОТ МОЗОК
Сабота, 22 Октомври 2011
Слика
ДЕЦАТА И НИВНИТЕ ИГРАЧКИ
Среда, 05 Октомври 2011
Слика
ГЛАВАТА ГОРЕ Smile
Среда, 08 Декември 2010
Слика
ЖЕЛБАТА ВЛИЈАЕ ВРЗ ИЗБОРОТ
Среда, 23 Февруари 2011
Слика
ПОТРАГА ПО СОВРШЕНСТВО
Петок, 18 Март 2011

Постигнувањето во општеството се проценува со погрешно дефинираниот критериум според кој принудно сте ставени во позиција другите да ви определуваат колку сте успешни.

Алберт БандураШИЗОФРЕНИ ШТИКЛИ PDF Печати Е-пошта
(3 гласови, просечно 3.67 од можни 5)
прочитано 4363 пати
Вторник, 18 Јануари 2011 23:45

Според  Јарл Фленсмарк, ако носите високи потпетици, внимавајте – можете да заболите од шизофренија!

високи потпетици

Швеѓанецот Јарл Фленсмарк тврди дека носењето високи штикли може да предизвика шизофренија.

Имено, тој тврди дека високите потпетици предизвикуваат напнување на листовите, што не се случува при нормално одење. Ова би можело да ги попречи неврорецепторите во мускулите на листовите да ослободуваат допамин, материја неопходна за менталната стабилност.

штетни штикли

Долготрајното носење високи потпетици, според Фленсмарк, би можело да биде едно од објаснувањата зошто во западниот свет шизофренијата кај жените е позачестена отколку во земјите во кои тие ретко се носат.

жена со високи потпетици

Чевлите со потпетици започнаа да се носат пред повеќе од илјада години и доведоа до појава на првите случаи на шизофренија. Индустријализацијата на производството на чевли ја зголеми зачестеноста на оваа болест, наведува Фленсмарк.

"Масовното производството на чевли со високи штикли започна во Масачусетс, САД, откаде се прошири на Англија и Германија и на остатокот од Западна Европа. Ширењето на шизофренијата се одвиваше по истиот пат" - истакнува овој шведски научник.

стилето чевли

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.