RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
СИНДРОМ НА СКРШЕНО СРЦЕ
Четврток, 01 Декември 2011
Слика
ПАРАНОРМАЛНА ПСИХОЛОГИЈА
Понеделник, 19 Декември 2011
Слика
ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА
Четврток, 27 Октомври 2011
Слика
СОЦИЈАЛНО БЕЗДЕЛНИЧЕЊЕ
Недела, 09 Октомври 2011
Слика
ЛУДА СУПЕРМЕСЕЧИНА
Понеделник, 02 Мај 2011
Слика
МОМЧЕ ИЛИ ДЕВОЈЧЕ?
Вторник, 06 Декември 2011
Слика
10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ОРГАЗМОТ
Среда, 26 Септември 2012
Слика
БОРДЕРЛАЈН
Среда, 16 Јануари 2013
Слика
7 СОВЕТИ ЗА ВРСКИТЕ НА ДАЛЕЧИНА
Понеделник, 31 Октомври 2011

Има еден  многу чуден парадокс, дури кога ќе се прифатам себеси за таков каков што сум, дури тогаш можам да се променам.

Карл РоџерсГЕНЕТСКИ ПЕСИМИСТИ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 3551 пати
Понеделник, 17 Јануари 2011 01:00

Дали нештата околу вас и животот ги доживувате позитивно или ништо не може да ве развесели? Тоа зависи исклучиво од вашите гени.

оптимизам и песимизам

Резултати од ново истражување спроведено во Велика Британија покажуваат дека варијациите во генот одговорен за менување на расположението влијаат на тоа дали луѓето имаат песимистички или оптимистички поглед на светот.

Научниците утврдија дека различните верзии на генот кои учествуваат во преносот на серототин, хемикалија која влијае на расположението, може да ни го сврти вниманието на позитивни или негативни идеи или ситуации. Луѓето со долга верзија на тој ген се наклонети кон позитивни мисли и се фокусираат на позитивните аспекти на животот. Оние со кратка верзија на генот го прават спротивното.

жена песимист

Психолозите кои беа вклучени во студијата направена на Универзитетот во Есекс веруваат дека резултатите можат да помогнат во откривање на нови третмани за депресија и анксиозност. До резултатите дојдоа со тестирање на 97 волонтери на кои им покажуваа слики со позитивна и негативна конотација.

Тие тврдат дека луѓето селективно ги забележуваа и добрите и лошите аспекти. Сето тоа игра важна улога во општата реакција на стрес.

“Селективната обработка на позитивните емотивни информации е поврзана со изразена дружељубивост, додека селективната обработка на негативни информации е поврзана со невротичност и анксиозност“, изјавија научниците.

полупразна или полуполна чаша

Во паралелно истражување на Центарот за општествени прашања беа испитани повеќе од 2000 возрасни лица за нивните погледи на разни животни ситуации. Речиси две третини изјавија дека позитивниот став е "заразен" и доколку бидат опкружени со оптимисти и самите ќе се чувствуваат подобро.

Позитивниот став може да не направи попривлечни за спротивниот пол, додека 52 отсто од испитаниците рекоа дека оптимистите ги сметаат за попривлечни отколку песимистите.

оптимист

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.