RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ДО 2030 СИТЕ ЌЕ БИДЕМЕ ТЕЛЕПАТИ
Четврток, 11 Ноември 2010
Слика
КОМПУЛСИВНИ СОБИРАЧИ
Четврток, 17 Февруари 2011
Слика
КУЧЕ ДЕПРЕСИВЕЦ
Вторник, 11 Јануари 2011
Слика
ЧУДНИ МОЗОЧНИ ФЕНОМЕНИ
Недела, 23 Јануари 2011
Слика
ШТО ГИ ПРАВИ ЛУЃЕТО РАЗЛИЧНИ??
Сабота, 08 Октомври 2011
Слика
ОПСЕСИВНО СОБИРАЊЕ
Среда, 15 Декември 2010
Слика
КАКО ДА ГИ ПРЕЖИВЕЕТЕ ПРАЗНИЦИТЕ
Четврток, 30 Декември 2010
Слика
ДАЛИ ПИШУВАЊЕТО БЛОГ УСРЕЌУВА?
Вторник, 08 Ноември 2011

Каде и да одам, гледам дека некој поет бил таму пред мене.

Зигмунд ФројдНЕАНДЕРТАЛЦИ ГУРМАНИ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 3071 пати
Среда, 02 Февруари 2011 23:41

Нашите дамнешни претци, неандерталците, готвеле и се хранеле исто како и модерните луѓе.

месо

Според истражување извршено во САД, неандерталецот, праисторискиот братучед на модерниот човек, се хранел и со житарици и зеленчук покрај месото. Неандерталците ја готвеле храната исто како и homo sapiens.

житарици


Новото истражување ја оспорува сегашната теорија дека нендерталците изумреле пред околу 30 000 години поради нивната преголема зависност на месо. Истражувачите откриле зрнести плодови од голем број растенија, меѓу кои бил и тип на дива трева, како и остатоци од корења во наслагите на фосилизирани заби од неандерталци најдени во северна Европа и Ирак. Многу од овие растителни остатоци биле „подложени на физички промени кои одговараат на експериментално готвење, што наведува дека неандерталците имале контрола врз огнот исто како и раниот модерен човек.“

оган

Камените артефакти не сведочат за користењето на алати за толчење на растенија, што наведува дека тие не биле земјоделци, но ова ново истражување посочува дека се користеле зготвени растенија во исхраната. Неандерталците живееле во делови на Европа, Централна Азија и Блискиот Исток околу 170.000 години, но сите нивни траги исчезнуваат пред околу 28.000 години. Нивното последно прибежиште бил Гибралтар. Постои дебата околу тоа која е причината за нивното изумирање, со оглед на тоа што тие живееле во истиот период со раниот модерен човек.

неандерталци

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.