RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ДОЛГ ПРСТЕЊАК - ЗГОДЕН ДЕЧКО
Петок, 26 Август 2011
Слика
СЕКСУАЛНОСТА И СПИРИТУАЛНОТО
Вторник, 27 Декември 2011
Слика
СУБ-РЕКЛАМИ
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
РАЗЛИЧНИ ПЕРЦЕПЦИИ ЗА ПРИВЛЕЧНОСТА
Понеделник, 12 Септември 2011
Слика
IQ И EQ ТИПОВИ
Понеделник, 24 Септември 2012
Слика
КАКО ДА ИМ ПРОСТИТЕ НА ДРУГИТЕ?
Четврток, 10 Ноември 2011
Слика
7 ТИПОВИ НА МАЖИ ЗА ОДБЕГНУВАЊЕ
Понеделник, 11 Јули 2011
Слика
ЖЕЖОК ТРЕНИНГ
Четврток, 10 Февруари 2011
Слика
ТОП 5 ФАКТИ ЗА СПИЕЊЕТО
Четврток, 24 Февруари 2011
Слика
ДА СЕ ВЕРУВА ИЛИ НЕ?
Четврток, 30 Декември 2010

„После занимавање со психологија речиси пола век, мојата страст за неа е поголема од било кога“

Филип Зимбардо


Сваштарник


СЕЌАВАЊАТА НА ФРОЈД PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 13599 пати
Петок, 02 Декември 2011 09:49

"Сеќавањата на Фројд" е книга која Фројд не сакал никогаш да биде прочитана и чија приказна за пронаоѓањето после 80 години е подеднакво чудна како и приказната за нејзиното криење...

фројд

Историчарите тврдеа дека мемоарите на еден од најверните следбеници на Фројд, Исидор Садгер никогаш не била објавена а истражувањата пак велат дека била објавена еднаш, во раните '30-ти години, но следбениците на Фројд успеале да ги купат сите копии.

"Како и да гледате, тоа е книга која изгледало дека не постои, но всушност навистина постоела. Сега, 80 години подоцна можете и да ја прочитате", пишува Џон Кер, автор на книгата "Опасен метод: приказна за Јунг, Фројд и Сабина Шпилреин", по која Дејвид Кроненберг сними филм.

психоанализа

Професорот по антропологија и фолклор на Беркли, Алан Дандис го забележал насловот во библиографија во едно дело на Садгер. Од љубопитност, тргнал во потрага. По повеќе неуспешни обиди, конечно и влегол во трага на универзитетот Кеио во Токио, каде признале дека поседуваат копија.

Набргу и Лео Ленсинг од неделникот Times Literary Supplement, пронашол друга копија во архива на Израелската национална библиотека. Неодамна книгата била објавена и на англиски јазик.

книги

"Мемоарите на Садгер се полни со уметност. Колку повеќе се задлабочувам, толку повеќе можам да го почувствувам интензитетот на возбудата во психоаналитичното движење во Виена. Полна со цитати, книгата личи на експериментален роман со совршена внатрешна несреќа", вели Кер.

Првичното воодушевување од Фројд се претвора во исповед за неговиот садизам, најчесто манифестиран во понижувањата на почетниците, анализира Кер.

фројд

Садгер наоѓа нешто поважно од психоанализата за да ги оправда своите ставови: јудаизмот. Тој пишува дека Фројд не сакал да биде Евреин, туку Германец.

"Она што следува понатаму не е зацрнувањето на Фројд, туку момент кога Садгер излегува од колосек. Неговиот проблем е и наш проблем: ние сакаме да веруваме дека Зигмунд Фројд бил подобар човек и гениј а не уметничка комбинација на теленти во служба на специјален сплет од амбиции", ја завршува анализата Кер.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.