RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
ЖЕНИТЕ НАЈПРИВЛЕЧНИ ВО ЗИМА
Понеделник, 28 Ноември 2011
Слика
ПОДОБРЕТЕ ЈА МОЗОЧНАТА ФУНКЦИЈА!
Понеделник, 21 Ноември 2011
Слика
ОСАМЕНОСТА УБИВА
Четврток, 11 Ноември 2010
Слика
НОВ ПЕРСОНАЛЕН РОБОТ
Сабота, 12 Февруари 2011
Слика
ДАЛИ СИТЕ ЖЕНИ СЕ БИСЕКСУАЛНИ?
Сабота, 22 Октомври 2011
Слика
ДАЛИ СТЕ САЈБЕРХОНДРИК?
Вторник, 13 Декември 2011
Слика
ВОЈНИЧКО РОБОТСКА ЉУБОВ
Понеделник, 29 Ноември 2010
Слика
ЗОШТО СЕ БАКНУВАМЕ?
Четврток, 06 Октомври 2011

Ако не ги изразите своите оригинални идеи, ако не го слушате сопственото битие, вие сте се издале себеси.

Роло Меј


Сваштарник


ТАТКОВСТВОТО ГИ МЕНУВА МАЖИТЕ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 5379 пати
Четврток, 01 Декември 2011 09:53

Ниту најсовршена жена некогаш не може да биде доволен поттик за еден маж да заборави на дрога и криминал, колку што може татковството...

татко и ќерка

19-годишно истражување покажа дека еден од најдобрите начини за мажот да стане подобар човек е да стане ангажиран татко. Студијата опфатила стотици мажи кои биле проблематични во младоста (вршеле криминал, се пијанчеле, пушеле марихуана), а чие однесување подоцна се изменило.

татко храни бебе

Најзначајно влијание врз промената во однесувањето на мажите имал фактот дека добиле дете. Мажите кои чекале до доцните 20-ти или раните 30-години за да станат татковци имале најголема корист, што не било случај и со помладите татковци.

Освен психолошките и социјалните фактори (таткото се чувствува одговорен да го истера детето на прав пат и да го снабди со се што му треба) една од причините зашто мажите стануваат, условно кажано, подобри луѓе откако ќе добијат дете лежи во нивото на тестостеронот.

татко и бебе

Научниците открија дека откако ќе се роди детето, нивото на тестостеронот кај мажот опаѓа, а ако таткото е ангажиран и околу менувањето пелени и хранењето на пример, нивото на тестостеронот уште повеќе се намалува. Тестостеронот е хормон за кој се смета дека влијае за појава на криминално и други форми на девијантно однесување кај мажот, па затоа припадниците на посилнот пол со пониско ниво на овој хормон имаат помали шанси да завршат зад решетки, пишува д-р. Венди Волш за AskMen.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.