RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
7 ФЕЈСБУК ЕФЕКТИВНИ НАВИКИ
Вторник, 01 Ноември 2011
Слика
КАКО СЕ ЧУВСТВУВАТЕ???
Четврток, 15 Септември 2011
Слика
СРЕЌАТА НА МАМА
Вторник, 26 Април 2011
Слика
НИЗОК КОРТИЗОЛ = АНТИСОЦИЈАЛНОСТ
Вторник, 02 Ноември 2010
Слика
ЖИВОТНИТЕ ПАМЕТАТ, НО ШТО?
Понеделник, 05 Декември 2011
Слика
ЗАРАЗНО СМЕЕЊЕ
Среда, 30 Март 2011
Слика
И МАЖИТЕ ЖРТВИ
Сабота, 07 Мај 2011

Постигнувањето во општеството се проценува со погрешно дефинираниот критериум според кој принудно сте ставени во позиција другите да ви определуваат колку сте успешни.

Алберт Бандура


Сваштарник


ЖЕНИТЕ И НИВНИТЕ СОПЕРНИЧКИ PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 6245 пати
Среда, 30 Ноември 2011 10:13

Истражувањето кое го направи група на канадски научници покажа дека жените се програмирани да бидат агресивни една према друга...

жени се тепаат

Студијата открива дека жените реагираат агресивно према другите жени кои ги доживуваат како свои потенцијални сопернички.

Во текот на истражувањето научниците ја следеле реакцијата на 46 жени, стари помеѓу 19 и 23 години, кои изгледаат провокативно.

Сите, освем две биле немолосрдни во своите оценки, а некои дури и вулгарни, при појава на атрактивна девјка во секси облека – кратка сукња, високи чизми и длабоки деколте. Додека жените кои биле примерно и конзервативно облечени не предизвикале никаква осуда и скоро не биле ни приметени.

сопернички

Водачот на студијата Трејси Вјанкур од Универзитетот во Отава вели дека нападно облечените жени не се вклопуваат во масата и на некој начин ги нарушуваат друштвените правила на групата. Жените кои припаѓаат во групата автоматски се чувствуваат загрозени.

Тие таква жена не сакаат во своето друштво, нити да ја запознаат со својот партнер, а уште помалку да ја пуштат со него да помине некое време сама.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.