RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
КОГА ЛАГИТЕ ЌЕ СТАНАТ ВИСТИНА
Среда, 12 Декември 2012
Слика
И МАЖИТЕ ЖРТВИ
Сабота, 07 Мај 2011
Слика
ГЛАДЕН МОЗОК
Четврток, 24 Ноември 2011
Слика
ДАРЕЖЛИВА ВИСОЧИНА
Сабота, 07 Мај 2011
Слика
СТРАДАТЕ ЛИ ОД АВИОФОБИЈА?
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
ЛАЖНИТЕ СЕЌАВАЊА СЕ КОРИСНИ
Недела, 23 Октомври 2011
Слика
ЛИЧНОСНИ ТИПОВИ А Б Ц Д
Понеделник, 30 Септември 2013
Слика
ПЛУКНАТ НА ТАТО
Четврток, 23 Декември 2010

Никогаш не сме толку беспомошни како кога сме заљубени.

Зигмунд Фројд


Сваштарник


4 ПРИЧИНИ ДА НЕ ВЕРУВАТЕ ВО СРОДНИ ДУШИ PDF Печати Е-пошта
(2 гласови, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 14061 пати
Петок, 25 Ноември 2011 09:40

“Ме исполнуваш.” Ах, мантрата Сродна Душа. Дали имате поим колку луѓе ја бараат својата сродна душа?...

заљубени
Неодамнешна анкета со повеќе од 500 мажи и жени изјави дека 75% од нас веруваат дека постои една личност за секој - сродната душа со која ние треба да бидеме и која ќе ги оствари нашите љубовни надежи.
Дали знаете колку луѓе има на планетата? 7 билиони. Која е веројатноста дека секоја индивидуа ќе ја пронајде својата сродна душа во 7 билиони луѓе? Поголема е веројатноста да добиете на лото отколку да се судрите со вашата сродна душа. Има многу луѓе кои жалат за партнерите кои ги изгубиле бидејќи сакале да бидат сигурни дека ја пронашле својата сродна душа пред да се посветат.

срциња
Од друга страна, има многу луѓе кои биле сигурни дека ја пронашле својата сродна душа - онаа со која им е судено - и во процесот биле слепи за очигледно нездравите карактеристики на нивниот партнер. На пример, како би изгледал еден идеален пар. Тие уживаа во многу исти активности и јадења, имаат јасно удобно ниво меѓу себе и имаат сексуална хемија. Девојката вели: “веднаш знаев дека тој е за мене - оној кој е суден за мене.” Како резултат на тоа, таа не можеше да забележи дека тој е “играч” - се испоставува дека имал многу сличности и удобно ниво и сексуална хемија со многу жени.

повозрасен пар
Замислете дека сте ја сретнале сродната душа и треба да се венчате. Што се случува кога вашиот брак минува низ сезоните низ кои минуваат речиси сите бракови? Како што знаеме, пролетта и летото на брачната љубов не се тешки за поднесување. Но, што е со зимата - кога знаците на топлина и живот тешко се наоѓаат? Доколку сте се венчале за “судената личност” и сега откривате растечко оладување меѓу двајцата, кој друг логичен избор го имате за да заклучите дека тоа мора да е “судената” после се? Во многу бракови во криза овој заклучок го носи поборникот на сродна душа. Советувањето не придонесува многу кога еден од брачните другари е убеден дека е во брак со погрешна личност.

свадба
Очигледно е дека стапуваме во брак од љубов. Понатаму, очигледно е дека кај многу луѓе клучна компонента на стапувањето во брак за љубов е да се пронајде сродната душа - според една студија во 2001 година 94% од младите возрасни се согласиле дека “кога стапувате во брак, сакате брачниот другар да биде вашата сродна душа, прво и основно.” Дали знаевте дека договорените бракови се поуспешни во продуцирањето на љубовни бракови?

сродни души

Стапката на развод продолжува да се искачува, а во оние бракови кои остануваат, помалку од 50% соопштуваат понатамошно растење на нивото на задоволувачка љубов. Но, кај договорените бракови - каде критериумот за избор на партнер не се базира на љубов, туку на попрактични грижи за здравјето, способноста и целосноста на партнерите - над 50% од овие сојузи на несродни души завршуваат со длабока љубов меѓу партнерите.
Сродните души се прават, не се наоѓаат.
Избирајте мудро, а потоа обидете се да ја направите личноста која сте ја избрале да биде љубов на вашиот живот.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.