RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
10 ВКУСНИ ЗАНИМЛИВОСТИ
Четврток, 10 Март 2011
Слика
ВО УМОТ НА ПЕДОФИЛИТЕ
Петок, 26 Август 2011
Слика
СИНДРОМ НА РОДИТЕЛСКА ОДБИВНОСТ
Вторник, 18 Октомври 2011
Слика
ЖИВОТ ИЛИ СМРТ
Четврток, 15 Декември 2011
Слика
УТРОТО СЕПАК ПОМУДРО ОД НОЌТА
Понеделник, 03 Октомври 2011
Слика
ИЗГЛЕД ЗА ЛИДЕРСТВО
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
ВЕЖБАЊЕ ПРОТИВ НЕРВОЗА
Петок, 08 Април 2011
Слика
СРЕЌАТА НА МАМА
Вторник, 26 Април 2011
Слика
ЗОШТО ПЦУЕМЕ?
Понеделник, 15 Ноември 2010

Каде и да одам, гледам дека некој поет бил таму пред мене.

Зигмунд Фројд


Сваштарник


СЛАТКА ХРАНА - "СЛАДОК" КАРАКТЕР PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 8230 пати
Вторник, 25 Октомври 2011 13:04

Луѓето кои сакаат да јадат слатки работи, воедно имаат и "сладок" карактер и повеќе сакаат да помагаат во споредба со оние кои претпочитаат горки вкусови – велат истражувачите од Универзитетот во Северна Дакота...

десерт

Коавторот на истражувањето, проф. д-р Брајан Мејер, вели: „Вкусот е нешто што секојдневно го доживуваме. Нашето истражување анализираше дали може да се открие типот на каркатер кај луѓето според нивната склоност кон благи или горки вкусови."

помагање

Во нивното истражување, истражувачите открија дека оние кои сакаа да јадат слатка храна, во споредба со оние кои преферираат солена храна повеќе сакаат да им помогнат на оние кои имаат потреба од помош. Истражувањето исто откри дека генералното сфаќање на луѓето е дека оние кои сакаат слатки работи се попријатни и спремни да помогнат.

колачиња

Мејер вели: „Чудно е тоа што луѓето кои сакаат да помагаат и да се дружат ги сметаат за "благопријатни" затоа што и нема некоја голема врска помеѓу омилениот вкус и карактерот. Сепак, последните психолошки теории ја поставуваат претпоставката дека оваа метафора за вкусот одговара и на карактерот и ова може да придонесе кон понатамошните истражувања на ова поле."

помагање на постарите

Мајкл Д. Робинсон, професор по психологија на Универзитетот во Дакота, вели:

„Нашите податоци укажуваат на врската помеѓу слаткиот вкус и про-социјалното однесување. Овие податоци покажуваат дека оваа метафора не' доведе до прогресивни предвидувања за однесувањето на луѓето и нивните карактерни особини."

благо

Нивното истражување откри и дека лицата кои преферираат слатка храна полесно би се сложиле доброволно да чистат низ градот после поплава отколку оние кои не сакале многу слатко.

Заклучокот е дека луѓето кои сакаат благо, најчесто и се "благопријатни" по карактер.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.