RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ГЛЕДАЈ, НО НЕ ДОПИРАЈ
Четврток, 04 Ноември 2010
Слика
ПСИХОНЕУРОИМУНОЛОГИЈА
Четврток, 14 Февруари 2013
Слика
МЕДИТАЦИЈАТА ГО МЕНУВА МОЗОКОТ
Среда, 21 Декември 2011
Слика
ДАЛИ СТЕ СЕКС ЗАВИСНИК?
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
ЗОШТО ЛУЃЕТО ИЗНЕВЕРУВААТ?
Вторник, 02 Ноември 2010
Слика
САМОСВЕСНИ РОБОТИ
Понеделник, 07 Март 2011

Несреќата најдобро се дефинира како разлика помеѓу нашите таленти и нашите очекувања.

Едвард де Боно


Сваштарник


ПРЕМНОГУ СЛОБОДНО ВРЕМЕ ПРЕДИЗВИКУВА СТРЕС PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 5391 пати
Сабота, 22 Октомври 2011 00:00

Меѓу фамилијарните обврски и притисокот на работното место, многумина чувствуваат дека немаат доволно време за себе, поради што се под стрес...

релаксирање

Но, според едно истражување,и преголемото слободно време предизвикува стрес исто како и тоталниот опозит - немањето слободно време. Стручњаци од три американски универзитети направиле истражување меѓу 1.329 тинејџери прашувајќи ги колку слободно време имаат и дали се чувствуваат среќни.

Тие кои сметале дека имаат малку слободно време често биле нервозни и под стрес, а нешто подобри не биле ни оние кои слободното време го имале на претек. Па така, научниците мудро заклучија дека - средината е најдобра.

тажна девојка

„Живееме во период во кој времето е суштинско. Перцепцијата за недостатокот на времето логично е поврзана со пониското ниво на среќа", велат истражувачите.

Затоа тие препорачуваат во ова време на потрошувачко општество, колку што можеме повеќе, да престанеме да трчаме по материјалните добра за да најдеме време и за себе, а во случај на вишок на слободно време да си најдеме некоја занимација, пренесува Daily Mail.

плажа

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.