RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
СО ВЕЖБАЊЕ ДО ПОДОБАР СЕКС
Среда, 06 Април 2011
Слика
ЖЕЛБАТА ВЛИЈАЕ ВРЗ ИЗБОРОТ
Среда, 23 Февруари 2011
Слика
СЕКСУАЛНОСТА И СПИРИТУАЛНОТО
Вторник, 27 Декември 2011
Слика
ВИЕ И ВАШАТА КРИМИ СЕРИЈА
Понеделник, 28 Февруари 2011
Слика
ВАЛКАНИ И НЕМОРАЛНИ МИСЛИ
Петок, 02 Декември 2011
Слика
ОД ВАС ЗАВИСИ
Понеделник, 22 Ноември 2010

Луѓето се многу поморални отколку што си мислат и далеку понеморални отколку што можат да си замислат.

Зигмунд Фројд


Сваштарник


ЗАБОРАВЕТЕ НА КРИТИКУВАЊЕТО PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 3988 пати
Недела, 23 Октомври 2011 13:58

Нема сомнеж дека на луѓето им е вродена карактеристика да осудуваат и да критикуваат...

маж го критикуваат

Некои од нас имаат поголем талент за ова, некои пак немаат. Навистина е интересно да набљудувате како критиката и осудувањето влијаат врз луѓето. Вистината ретко остава трајни сеќавања и не' прави среќни. Во суштина, најчесто има негативен ефект, тоа е како бавно излачување токсини во нашиот мозок и тело. И еве ја денешната вежба.

жена ја критикуваат

Увидете дали сте свесни за импулсот да критикувате друг. Ако забележите ваков импулс, размислете каква емоција се буди во вас. Дали станува збор за чувство на одбивност, иритација или можеби само измореност? Најчесто, потребата за критикување други луѓе се појавува од самата непријатна емоција која ние ја чувствуваме во моментот. Тоа е како еден вид стратегија на мозокот да употребува критика за да ја избегне сопствената негативна емоција.

маж се самокритикува

Оваа едноставна вежба ќе ни помогне да станеме свесни за автоматксата реактивност и да се здобиеме со сила да направиме промена.

Реално, повеќето од нас се критикуваат самите себеси повеќе отколку што критикуваат други луѓе. Со други зборови, знаеме кога се критикуваме самите себеси (за тоа ни се појавуваат безброј ситуации). Така, можеме да станеме свесни за чувството и да го прекинеме процесот на себекритикување.

повеќе жени

Исто така, постои уште еден начин да се прекине со оваа лоша навика.

Без разлика дали се критикувате себеси или другите, размислете како би било да се поврзете со сопственото срце и намерно да си посакувате добро и за себеси и за другите.

Можете да употребувате фрази полни со љубов за да внесете повеќе чувство:

маж и жена разговараат

- Биди добар/а.

- Биди здрав/а, психички и физички.

- Не се преоптоварувај со себекритикување.

- Биди среќен/а.

Да повториме:

Прв чекор: Станете свесни за сопствените мислења.

Втор чекор: Влезете во чувството, спознајте го и станете свесни дека постои.

Трет чекор: Обраќајте се на себеси со фрази полни со чувство.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.