RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Единствените нормални луѓе се оние кои што не сте ги запознале добро.

Алфред Адлер


Сваштарник


КАКО ДА БИДЕТЕ ШАРМАНТНИ PDF Печати Е-пошта
(2 гласови, просечно 4.00 од можни 5)
прочитано 8105 пати
Понеделник, 17 Октомври 2011 14:50

Како да станете шармантни е значајно прашање за секој маж што сака напредок во заведувањето. Зошто?

шармантен маж - Џ.Клуни

Во едно истражување на Универзитетот во Ватерло, 85% од испитаниците (мажи и жени) изјавија дека шармантноста е основната причина за привлечноста меѓу мажот и жената.

Некои луѓе се родени со шарм. Други пак ја немаат таа среќа.

Добра вест е тоа што шармантноста се учи. Постојат добри техники за да станете шармантни во секојдневната комуникација.

Кога ќе почнете да сфаќате што прават шармантните луѓе, се' ќе ви биде јасно.

Шармантноста е добар алат во социјалните интеракции и веројатно е пресуден во заведувањето.

ева лонгорија

Вежбајте шармантност

Шармантноста се дефинира како уметност со која им покажувате на другите што сакате, без да очекувате нешто за возврат.

1. Шармерот подеднакво ја користи насмевката и погледот. Не заборавајте да го гледате соговорникот во очи, и притоа, насмевнете се.

2. Бидете шармантни, но давајте и комплименти. Ако не знаете како, еве, прочитајте: замислете што би сакале да ви кажат вам, па тоа кажете го и вие. Разликата меѓу шармантноста и ласкањето има цел.

3. Шармантноста мора да е искрена. Ќе звучите многу помоќно ако го мислите тоа што го кажувате.

4. Шармот е пријатен.

5. За да бидете шармантни, треба да бидете несебични. Не треба да чекате ништо за возврат. Работите сами ќе си доаѓаат.

6. Со шармантноста се здобивате со самодоверба.

шармантен модел

За некого кој не е навикнат да се однесува пристојно, ќе треба повеќе вежбање. Каде да започнете? Не е битно. Вежбајте со вашата мајка, сестра, со соседот, со кучето, со директорот, со професорот.

И самите ќе се изненадите колку различно ќе почнат луѓето да ве гледаат.

И не заборавајте дека никогаш не треба да претерувате.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.