RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ТЕРАПИЈА СО ЗБОРУВАЊЕ
Четврток, 03 Март 2011
Слика
КРЕАТИВНОСТ ЗА ДРУГИТЕ
Понеделник, 14 Март 2011
Слика
РОДИТЕЛИ, БЕЗ НАСИЛСТВО!
Вторник, 30 Ноември 2010
Слика
КАРАКТЕР, ШТО Е ТОА?
Среда, 23 Март 2011
Слика
ПЕСИМИСТИ И ОПТИМИСТИ
Среда, 14 Септември 2011
Слика
ПОВРЗЕТЕ СЕ СО ВАШАТА МАЧКА
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
И НА ПРИВЛЕЧНИТЕ НЕ ИМ Е ЛЕСНО
Четврток, 02 Декември 2010

„Рационализацијата може да се дефинира како себезалажување со помош на разумот“

Карен Хорнај


Сваштарник


СО ХЕВИ МЕТАЛ ПРОТИВ НЕГАТИВНИ ЧУВСТВА PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 5975 пати
Среда, 21 Септември 2011 16:09

Талентираните студенти кои се чувствуваат под притисок поради дарбата која ја поседуваат, слушаат метал музика за да се ослободат од негативните чувства – ова е заклучокот на Стјуарт Кадвалдер и Џим Кембел од Националната академија за надарени и талентирани студенти на Универзитетот во Ворвик.

обожаватели

1 057 ученици на возраст од 11 до 18 години пополнија анкета во која беа прашани за нивните семејства, однесувањето во училиштето, како го користат слободното време и кои медиуми ги преферираат. Исто така, требаше да напишат кој вид на музика им е омилен. Резултатите покажаа дека повеќето од студентите слушаат рок музика, а веднаш потоа доаѓаше и поп музиката. Меѓутоа, се покажа и разлика помеѓу видот на музиката што младите ја слушаат и нивното однесување – оние кои слушаат хеви метал музика имале помала самодоверба и пониско мислење за себе.

ајрон мејден

За да ја откријат причината за оваа појава, истражувачите испитувале 19 талентирани студенти преку он-лајн интервју за да ги откријат нивните ставови за хеви метал музиката. Овие студенти рекле дека не се сметаат себеси за "металци", но се пронаоѓаат во одредени аспекти на хеви метал музиката. Тие ја поврзуваат оваа музика со катарзата, при што ја користат гласноста и агресивноста на музиката за да ги извадат сопствените фрустрации и бес.

мановар

Иако повеќе посветените фанови велат дека „има метал музика за секоја пригода," повеќето сметаат дека слушаат ваква музика кога не се расположени. Кадваладер вели: „Можеби овие студенти во оваа музика наоѓаат начин да заборават на притисокот кој им го прави нивниот талент врз нив. Како што покажува едно истражување, талентираните студенти чувствуваат поголем товар и притисок отколку нивните врсници и ја користат оваа музика за да се ослободат од негативните чувства."

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.