RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
УБАВИ ЖЕНИ, ГОЛЕМИ БАРАЊА
Среда, 01 Декември 2010
Слика
ЉУБОВ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ
Сабота, 18 Декември 2010
Слика
НЕ ГИ ЛАЖЕТЕ БЕБИЊАТА, ЗНААТ!
Среда, 07 Декември 2011
Слика
Х-МЕН ЗАБРАНЕТ ЗА МОМЦИТЕ
Четврток, 21 Јули 2011
Слика
ОМЕГА 3 ПРОТИВ ДЕПРЕСИЈА
Четврток, 17 Февруари 2011
Слика
БОРДЕРЛАЈН
Среда, 16 Јануари 2013
Слика
10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ОРГАЗМОТ
Среда, 26 Септември 2012

Несреќата најдобро се дефинира како разлика помеѓу нашите таленти и нашите очекувања.

Едвард де Боно


Сваштарник


5 ПРИЧИНИ ЗОШТО ВРСКИТЕ ПРОПАЃААТ PDF Печати Е-пошта
(2 гласови, просечно 4.50 од можни 5)
прочитано 3691 пати
Вторник, 06 Септември 2011 10:41

Раскинувањето на врската може да предизвика многу стрес и несреќа. Довербата пак, произлегува од кажувањето на вистината. Епа тогаш, која е причината за пропаѓањето на врските?

држење за раце

Секоја врска се базира на доверба. А довербата произлегува од кажувањето на вистината. Зошто тогаш пропаѓаат врските? Еве 5 причини:

1. Кажување пола вистина. Ако им кажете на партнерот само тоа што сакате да знаат или пак тоа што сакаат да го слушнат не е вистинско решение. Џек Николсон во филмот Something's Gotta Give и' рече на Дајан Китон: „Секогаш сум ти кажувал една верзија на вистината." 15 минути подоцна тој доживеа срцев удар. Кажувањето само на пола вистина или некоја верзија на вистината може да ја разниша довербата.

лажење

2. Однос родител-дете. Вие се однесувате како родител, а вашиот партнер се однесува како дете. Или пак обратно. Нерамнотежата во моќта значи дека некој ги донесува одлуките, дава или зема повеќе и всушност ја движи врската. Но оваа ситуација понатаму може да се влоши со тоа што едниот партнер може да почне да го малтретира другиот.

осамена девојка

3. Град што задушува. Ако немате контакт со надворешниот свет, сами ќе ја задушите врската. Ако вашиот партнер инсистира да немате пријатели или пак да ги пријавувате сите детали од разговорите со вашите пријатели, партнерот покажува знаци дека сака да ве контролира. Тоа не е воопшто добро.

девојка која гуши

4. Љубомора. Љубомората е една од основните причини за раскинување на врските. Најчесто се појавува кога во врската постои чувство на отсуство или пак ривалство. Коренот на овој проблем се појавува кога се чувствувате помалку вредни од вашиот партнер и постојано барате да ви ја покажува љубовта што ја чувствува за вас. Ова може да се претвори во тешка задача која не може секој да ја издржи.

љубомора

5. Јас, јас и само јас. Ако постојано мислите само на себе, почнувате да ја игнорирате потребата од други луѓе. Станувате егоцентрични и неподносливи. Луѓето што стануваат егоцентрични постојано си се восхитуваат на самите себе, но не обрнуваат внимание на другите. Тука треба да сфатат дали имаат доволно љубов за двајца. Најчесто сфаќаат дека немаат.

егоцентрик

Пропаднатите врски се една од основните причини за стрес и несреќа. Да работите на тоа како да ја подобрите вашата врска со партнерот, семејството или децата е многу тешка вештина. Ако не успеете, постојано ќе жалите по нешто што можело да биде, а не е.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.