RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
СКРИЕНА ИЛИ МАСКИРАНА ДЕПРЕСИЈА
Вторник, 03 Септември 2013
Слика
ЖЕНИТЕ И МЕДИУМИТЕ
Четврток, 28 Април 2011
Слика
ГРУПИТЕ ВЕ ОГЛУПУВААТ!?
Вторник, 21 Февруари 2012
Слика
ЖЕЖОК ТРЕНИНГ
Четврток, 10 Февруари 2011
Слика
ШТО ГЛЕДААТ БЕБИЊАТА?
Сабота, 13 Ноември 2010
Слика
ПОРНО ЗАВИСНИЦИ
Сабота, 08 Октомври 2011
Слика
ПРАИСТОРИСКО КИНО
Сабота, 15 Јануари 2011
Слика
КАКО ДА ГИ ПРЕЖИВЕЕТЕ ПРАЗНИЦИТЕ
Четврток, 30 Декември 2010
Слика
СПОРТ ЗА ВАШЕ ДОБРО
Четврток, 09 Декември 2010

Има еден  многу чуден парадокс, дури кога ќе се прифатам себеси за таков каков што сум, дури тогаш можам да се променам.

Карл Роџерс


Сваштарник


КАКО ДА СЕ СПРАВИТЕ СО НАМЕТЛИВИТЕ РОДИТЕЛИ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 2875 пати
Вторник, 16 Август 2011 16:00

Ако мислите дека само вие имате проблеми со родители кои сакаат да ве контролираат, се лажете. Се’ што вие сакате е да си го живеете животот, нели? Овие неколку совети ќе им помогнат на сите деца на возраст од 20 до 40 години да се справат со нивните родители.

родители и девојка
Еве еден начин како да се справите со нив:
„Да се откажете од секаква надеж е најдобрата работа што може да ја направите,“ – пишува доктор Лаура Шлесингер во Лошо детство – добар живот: како да успеете иако сте имале несреќно детство. „Само следете ги моите совети – помирете се и не се бунете.“
Иако на почеток “откажувањето од секаква надеж” звучи негативно и депресивно – кога ќе го прочитате објаснувањето, ќе ја сфатите поентата. Еве пет совети како да се справите со родители кои сакаат да ве контролираат...

1. Откажете се од потребата да им угодите на вашите родители
Додека растеме, постојано бараме одобрување па дури и љубов од родителите. Токму поради ова ни е тешко да се соочиме со нив кога не сакаме да ги разочараме или да ги налутиме. Дури и кога сме возрасни, сакаме да продолжат да не’ сакаат – дури и тогаш кога ги мразиме! Еден совет за да се справите со нив и со секоја отровна личност во вашиот живот е да ја препознаете вашата потреба да ги задоволите родителите и да се откажете од неа. Или пак, научете да живеете со тоа.

мајка и ќерка

2. Прекинете да барате пари од родителите кои сакаат да ве контролираат
Една читателка побарала финансиска помош од нејзиниот татко. А тој и’ го прави животот одвратен – а не треба да се зборува како тој влијае врз нејзиниот сопруг и дете. Таа кажа дека нејзиниот татко и’ помогнал за да земе кредит и постојано и’ префрла за тоа. И така, наместо да остане финансиски зависна од него, таа бара начин да се ослободи од него и да си го врати животот. Ова може да вклучи земање на уште еден кредит само за да и’ се оддолжи на сопствениот татко, иако можеби на почетокот парите биле подарок. Не се работи за “подарок”, туку за “емоционален притисок”.

3. Научете да го препознаете емоционалното подмитување
Ако имате родители кои сакаат да ве контролираат, треба да знаете дека тие знаат да ја прикријат критиката која ви ја мислат но ќе најдат начин да ве направат виновни за нешто што сте направиле во минатото или пак постојано да ви прават да се чувствувате непријатно. Тие не сакаат да ви дозволат да си го живеете животот! Мора да се научете да се справите со нивното емоционално подмитување. Станете свесни дека сте возрасни и дека не треба да потпаѓате под нивните емоционални манипулации! Научете да велите “не” без никаква грижа на совест.

студенти се преселуваат

4. Одделете ги чувствата од планот
Чувствата ви велат: „Не сакам да се расправам со моите родители или да се преселам во друг град – се плашам/ се изморив веќе/ лошо се чувствувам!“. А планот вели: „Сакам да живеам подобар живот. Не заслужувам вака да се однесуваат со мене.“ За да се соочите со вашите родители, ќе треба да направите нешто што нема да сакате да направите: да се откажете од работата што ја сакате, да се преселите во друг град, да зајакнете емоционално и да се одбраните. Тешко е, но резултатите се добри.

5. Престанете да се надевате дека вашите родители ќе се променат
„Да се откажете од секаква надеж најдобрата работа што може да ја направите,“ – пишува доктор Лаура Шлесингер во Лошо детство – добар живо: како да успеете иако сте имале несреќно детство. „Само следете ги моите совети – помирете се и не се бунете.“ Тоа се ваши родители но никогаш нема да се променат, мора да го сфатите тоа! Не треба да прекинете секаков контакт со нив, туку да сфатите дека нема начин да се променат. Тие ќе останат тешки и наметливи, но за среќа, вие сте доволно возрасни и можете да се оддалечите и емоционално и физички и да станете независни од нив. Живејте го својот живот.

студентски живот

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.