RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
СО ОМРАЗА ПРОТИВ ДЕПРЕСИЈА
Вторник, 18 Октомври 2011
Слика
АКУПУНКТУРА ПРОТИВ ДЕПРЕСИЈА
Понеделник, 14 Октомври 2013
Слика
СОНУВАЊЕТО ГИ НАМАЛУВА ТРАУМИТЕ
Вторник, 06 Декември 2011
Слика
ПСИХОЛОГИЈА НА АПОКАЛИПСАТА
Вторник, 03 Јануари 2012
Слика
ДАЛИ УБАВИТЕ ЛУЃЕ СЕ СЕБИЧНИ?
Недела, 30 Октомври 2011
Слика
ЗАБРАНЕТО ОВОШЈЕ
Среда, 11 Мај 2011
Слика
ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР - ЛУДОСТ ИЛИ ВИСТИНА?
Понеделник, 26 Септември 2011
Слика
СПИЕЊЕ СО ЏЕКИ = БОЛЕСТ
Вторник, 08 Февруари 2011
Слика
ДАЛИ СТЕ СЕКС ЗАВИСНИК?
Четврток, 23 Декември 2010

Ако не ги изразите своите оригинални идеи, ако не го слушате сопственото битие, вие сте се издале себеси.

Роло Меј


Сваштарник


ЖЕНИТЕ И МЕДИУМИТЕ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 2918 пати
Четврток, 28 Април 2011 20:17

Дали тоа што гледаме убави луѓе на телевизија ја менува идејата за тоа какви треба да сме и како треба да изгледаме?

жена гледа ТВ

Едно ново истражување спроведено од Ларами Тејлор и Тифани Сетерс анализира како претставата на половите од страна на медиумите ги менува стандардите според кои жените се оценуваат себеси.

Во еден експеримент, истражувачите им покажале дел од популарен холивудски филм на 122 машки и женски студенти. Во делот од филмот се прикажувала девојка која според стереотипите, или била привлечна, или не била, или била физички агресивна или пак не била.

Студентите сметале дека привлечната девојка имала подобра улога, а исто така сметале дека насилната и привлечна девојка подобро ги прикажувала очекувањата на жените.

Анџелина Џоли како Лара Крофт

Според авторите, ова покажува дека очекувањата и на жените и на мажите се дека жените треба да играат и машки и женски улоги; жените генерално претпочитаат да имаат повисоки очекувања за жените отколку мажите; и самото гледање во привлечни и агресивни хероини ги преминува овие очекувања.

Многу филмови во последната деценија ја рефлектираат оваа  персонификација од страна на медиумите. Во филмот “Tomb Raider”, Анџелина Џоли беше стереотипно претставена како привлечна и агресивна жена, а Кати Бејтс во филмот “Primary Colors” беше прикажана како помалку атрактивна но сепак агресивна девојка.

Кети Бејтс во Fried Green Tomatoes

Снимките каде што немаше насилство и жените беа претставени како пасивни и послушни беа преземени од филмовите “Changeling” (каде настапува Џоли) и “Fried Green Tomatoes” (каде настапува Бејтс).

Откако ги изгледале снимките, испитаниците пополниле прашалник за да ги изразат своите очекувања за улогата на жените. На пример, тие биле запрашани дали женскиот лик од снимката дава слика за добра улога на жената за другите жени.

Бејтс во Primary Colors

Според Тејлор и Сетерс, „Постојаното гледање на привлечни и агресивни женски карактери всушност ги зголемува очекувањата за жените и вклучува улоги некарактеристични за нив – после гледањето на смимките, очекувањата за жените беа дека тие треба да бидат понезависни и амбициозни, како и повеќе вмешани во општеството и погрижливи.“

„Зголемени очекувања за жените имаше кај мажите, меѓутоа и кај жените, што кажува дека и самите жени се под влијание на ваквите појави.“

жена и ТВ

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.