RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
РАПСОДИЈА ВО СИВИЛОТО
Понеделник, 05 Септември 2011
Слика
НЕГОВИОТ ПОДАРОК И ВИЕ
Вторник, 04 Јануари 2011
Слика
МОЗОКОТ РИТМИЧНО СОЗДАВА СПОМЕНИ
Понеделник, 10 Октомври 2011
Слика
ИСПЛАЧЕТЕ СЕ
Сабота, 18 Декември 2010
Слика
ГРУПИТЕ ВЕ ОГЛУПУВААТ!?
Вторник, 21 Февруари 2012
Слика
РОБОТ НА ИДНИНАТА
Вторник, 07 Декември 2010
Слика
СЕКСУАЛНА ЗАВИСНОСТ
Сабота, 05 Мај 2012
Слика
ЕМОТИВНИ РИБИ
Сабота, 12 Март 2011

Единствените нормални луѓе се оние кои што не сте ги запознале добро.

Алфред Адлер


Сваштарник


СТАНЕТЕ ПСИХОЛОГ PDF Печати Е-пошта
(9 гласови, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 23155 пати
Четврток, 21 Април 2011 21:21

Некои се решаваат да станат психолози затоа што им оди науката, други пак ја бираат оваа професија поради различните можности што ги нуди. Што ви претставува вам приоритет?

психолог

 

Повеќе можности

Многу лесно можете да станете психолог заради можностите што ви ги нуди оваа професија. Психологијата отвора многу врати! Потребна е скоро секаде. А дали ве интересира советување, истражувачка работа или предавање, зависи само од вас.

Наградувачка професија

Работата на психологот секогаш се наградува. Сакате да им помогнете на луѓето да се опорават после тешката болест или после нервен напад? Тоа носи големо задоволство! Со текот на времето ќе сфатите колку е значајна работата на психологот. Сите кои се одлучиле да станат психолози даваат голем придонес за општеството. И тоа секогаш се цени.

терапија

Интересни задачи

Сакате да знаете како функционира човечкиот мозок? Психолозите го бараат овој одговор во текот на целата нивна кариера. Тоа не е лесна задача, меѓутоа е интересна, се согласувате? Дали ќе станете психолог кој се занимава со советување, со истражувачка работа или предавање е сеедно, бидејќи секаде ќе се сретнете со предизвици во работата. Работата како психолог е разновидна, а не монотона. Секој случај е различен и бара индивидуален пристап. Значи, никогаш нема да ви е досадно!

Стапки на вработеност

Според бирото за вработување во САД, работата како психолог е прилично платена. Исто така, има голема побарувачка на пазарот на труд. И се’ поголем е бројот на психолози кои се потребни во работата. А ова дефинитивно е добар знак за оние кои сакаат да станат психолози. Овој модерен свет носи многу стрес и депресија! Има толку многу луѓе со ментални нарушувања, стрес предизвикан на работа, зависности, психолошки проблеми и сите овие луѓе бараат професионална помош. И не е чудо што психолозите се толку потребни!

човечки ум

Висока плата (ако сте Американец)

Се разбира дека плата е приоритет во секоја професија. Според бирото за вработување на САД, психолозите заработуваат од 40 070 до 117 470 илјади долари годишно. Не е лошо, нели? Исто така, некои психолози добиваат и предности преку здравственото осигурување, платени одмори и пензии.

Ете тоа може да очекувате ако сакате да станете психолог. Заинтересирани сте? Па тогаш што чекате? Изберете ја оваа професија и градете успешна кариера!

психотерапија

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  

Коментари  

 
+2 #2 RE: СТАНЕТЕ ПСИХОЛОГAngelaS 27-07-2012 21:12
Zivotna zelba mi e da stanam psiholog toa i ucam i milo mi e koga citam vakvi statiii Smile
Цитирај
 
 
+1 #1 RE: СТАНЕТЕ ПСИХОЛОГМила 05-06-2012 22:22
бидејки не живеам во Амеика, некако не ми е интересно дали им требаат или не психолози и колкава е таму платата. повеќе би сакала да знам за состојбата на пс-те во Македонија
Цитирај
 
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.