RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ДИГИТАЛНА ТЕЛЕПАТИЈА
Понеделник, 04 Март 2013
Слика
АЛТРУИЗАМ ОД ВОЈНА?
Четврток, 02 Декември 2010
Слика
СЕРОТОНИНСКА ПРОЦЕНКА
Понеделник, 21 Март 2011
Слика
КОГА ЛАГИТЕ ЌЕ СТАНАТ ВИСТИНА
Среда, 12 Декември 2012
Слика
ПОДОБРЕТЕ ЈА МОЗОЧНАТА ФУНКЦИЈА!
Понеделник, 21 Ноември 2011
Слика
ЗАВИСНИЦИ ПО ЖЕЛБА
Петок, 05 Ноември 2010
Слика
КАКО ПРОТИВ КРЕАТИВНАТА БЛОКАДА?
Четврток, 02 Февруари 2012
Слика
ЖЕНСКА МЕМОРИЈА
Недела, 23 Јануари 2011

Единствените нормални луѓе се оние кои што не сте ги запознале добро.

Алфред Адлер


Сваштарник


ВИЕ И САМОКОНТРОЛАТА PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 4069 пати
Четврток, 14 Април 2011 00:00

Луѓето кои претеруваат со нивната самоконтрола веројатно нема да можат да ја запрат во натамошните години од животот.

самоконтрола

Ова е заклучокот од едно ново истражување кое ги испитувало луѓето кои сакаат да ја намалат нивната тежина или да направат други промени во нивното однесување.

Меѓутоа, недостатокот на сон се смета дека не влијае врз самоконтролата, велат истражувачите, кои испитаа 58 луѓе.

Половина од испитаниците останале будни 24 часа а останатата половина добро се одморила. На двете групи им биле прикажани филмовите Monty Python's The Meaning of Life и Trainspottimg.

Некои од нив имаа право да ги изразат нивните реакции, а останатите немаа право да покажат реакција. Потоа, играа агресивна игра каде што губеле или победувале по случаен избор. Победниците добиваа право гласно да им се исмеат на нивните ривали.

победа и пораз

Оние кои немаа право да изразат емоција, при исмевањето гласот им бил за 33% повисок отколку на оние кои имале право да се изразат, и тука спаѓаат и двете групи на луѓе: и оние кои спиеле и оние кои не спиеле.

Резултатите покажуваат дека „луѓето имаат намалена енергија кога нивното тело и ум работат на самоконтролата,“ – вели авторот на истражувањето, Кејтлин Вос, професор на Универзитетот во Минесота. „Кога луѓето ја користат оваа енергија за да постигнат нешто, остануваат со помалку енергија што ја користат за постигнување на останатите цели.“

Ова помага да при одредувањето дали некои луѓе можат да успеат да ги издржат диетите, да потрошат премногу пари и лошо да се однесуваат со нивното семејство или во нивните врски, вели Вос.

неконтролираност

Резултатоте покажуваат дека намалувањето на изворите на самоконтрола не се исто како да се чувствувате уморни, вели таа. „Способноста да се занимавате со самоконтролата е предодредена од претходната употреба на самоконтрола, а не од тоа колку сте спиеле претходната ноќ.“

Истражувањето е дел од студиите кои ги анализираат последиците од недостатокот на сон.

Податоците не покажуваат дека зафатените луѓе би реагирале без причина: „Агресивното однесување вклучува нечие друго однесување кои ве предизвикува вас да реагирате,“ – вели истражувачот Арт Маркман, професор по психологија на Универзитетот во Тексас.

агресивност

Рој Баумајстер од Универзитетот за социјална психологија на Флорида, направил темелни истражувања за самоконтролата. „Некои луѓе се хронично ненаспани, па мора да се знае дека сонот нема никакво влијание врз самоконтролата на агресијата,“ – вели тој.

Меѓутоа, Баумајстер вели дека постојат други фактори кои веројатно влијаат врз агресијата а тоа да не е самоконтролата, може на пример тоа да е самиот карактер или конкурентноста на една дадена задача.

Шиан Беилок, професор по психологија на Универзитетот во Чикаго вели дека „конкуренцијата при извршувањето на една задача може да предизвика реакција.“ Луѓето мислат дека можат да се справат со различните задачи кои ги извршуваат во текот на денот, меѓутоа, испаѓа дека сите тие се поврзани.

самоконтрола за храна

Ова истражување беше направено за целите на армијата. Иако една лабораторија е далеку од воената зона, „ја дава основната причина за надеж дека иако еден војник бил приморан да е буден 24-36 часа, нема да реагира агресивно заради неговиот недостаток на сон,“ – вели Маркман.

Вос препорачува: „Кога сакате да покажете добра самоконтрола, најдоброто нешто што можете да го направите е да си го испланирате денот со тоа што целата енергија за самоконтрола ќе ја насочите кон задачата што сакате да ја извршите.“

контролираност

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.