RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
НАСИЛСТВО ВО ВРСКАТА
Четврток, 28 Април 2011
Слика
УБАВИНА И ПАМЕТ ВО ПАКЕТ
Вторник, 18 Јануари 2011
Слика
ДАЛИ УБАВИТЕ ЛУЃЕ СЕ СЕБИЧНИ?
Недела, 30 Октомври 2011
Слика
СПОРТСКА АНКСИОЗНОСТ
Петок, 06 Мај 2011
Слика
ГЕЈ ПИНВИНИ ПОСВОИЛЕ ПИЛЕ
Четврток, 02 Декември 2010
Слика
УБЕДЛИВ КОФЕИН
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ГЕНЕТСКО РАСТРОЈСТВО
Петок, 25 Март 2011

Каде и да одам, гледам дека некој поет бил таму пред мене.

Зигмунд Фројд


Сваштарник


КАКВИ СТЕ ВО ОДНОС НА ПРАВИЛАТА? PDF Печати Е-пошта
(3 гласови, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 3563 пати
Понеделник, 21 Јануари 2013 23:23

Различни луѓе, различен однос кон правилата. Каков е вашиот однос кон правилата?

 секси девојка

Постојат два типа на правила кои се битни за секој човек. Тоа се:

  • Надворешни правила – какви што се законите, сообраќајните правила и прописи, рок за извршување на некој задача на работа, некое „барање“ од вашиот партнер или партнерка, препорака од вашиот лекар, закажано време за тренинг, социјален протокол и се она што не потекнува од нас туку е надворешно.
  • Внатрешни правила – какви што се ветувања кои сме си ги дале себеси од типот на новогодишни ветувања што ќе правиме во следната година, одлука да вежбаме повеќе или да јадеме помалку, да пиеме умерено, да го сработиме она што сме наумиле како на пример да си ја средиме собата или да напишеме книга која ја планираме.

кршење цигара 

Имајќи го ова предвид, може да се диференцираат 4 типа на личности. Обидете се да се пронајдете себеси во еден од нив:

Извршувач – ги прифаќа правилата, без оглед дали се внатрешни или надворешни. Почитувачот ги исполнува роковите, ги следи препораките на лекарот, се што ќе си вети за нова година се труди да го исполни итн.

Испитувач – ги става под знак прашалник правилата и ги прифаќа единствено ако нему му имаат смисла. Овој тип на личности може да ги следи правилата, но може и да не ги следи. Се зависи од судот што ќе го донесе за конкретното правило.

Бунтовник – се бори против правилата, независно дали се внатрешни или надворешни. Тие пружаат отпор кон контролата. Наложете му на еден бунтовник правило, и тој ќе го направи сосема спротивното.

Почитувач – овој тип на личност почитува правила но само ако доаѓаат однадвор. Ако самиот си постави правила, не се придржува толку равносно кон нив.

жена кара 

Како илустрација за четирите типа на личности според односот кон правилата може да ни послужи еден едноставен пример со сообраќајните правила.

Да претпоставиме дека по еден претставник на секој од овие типови се наоѓа во некој мал град каде нема многу сообраќај, вози автомобил, и наидува на запалено црвено светло на семафорот на некоја раскрсница. Што секој од нив во ваква ситуација би направил?

семафор 

Извршувачот ќе запре на црвеното светло и ќе почека да се запали зелено, без оглед колку ќе трае тоа. Истото ќе го направи и почитувачот. Испитувачот најпрвин ќе разгледа наоколу дали е безбедно да помине на црвено, па ако утврди дека е, ќе си помине. Бунтовникот, се разбира, нема ни да помисли да запре на црвеното светло на раскрсницата во 3 или 4 часот наутро, па макар имало и сообраќај на истата во тоа време.

 раскрсница

Се разбира, не е се црно и бело, се работи за поголема тенденција кон одреден тип. Ако замислиме еден континуум, полесно ќе ги распоредиме сите личности, имајќи на ум дека крајните точки, кога некој ги извршува буквално сите наредби, или пак кога некој не извршува ни една, ќе останат празни. Обидете се да се сместите себеси на тој континуум.

правци 

Да нагласиме, не се работи за натпревар, кој ќе биде во победничкиот тип на личност. Такво нешто не постои, сите овие типови си имаат свои добри и лоши карактеристики, а понекогаш голема улога играат и околностите. Затоа измерете ги сите за и против аргументи кај одредениот тип и обидете се да се однесувате сходно на она што најдобро функционира за вас.

 бебе полицајче

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.