RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО ПСИХАГОН

Слика
ИМЕТО КАЖУВА МНОГУ
Вторник, 28 Декември 2010
Слика
ТОП 5 СОВЕТИ ЗА ХАРИЗМА
Вторник, 15 Февруари 2011
Слика
ВАШЕТО ТЕЛО Е ВАША ПОРАКА
Понеделник, 19 Март 2012
Слика
ТОП 10 МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА
Сабота, 20 Ноември 2010
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
МОМЧЕТО КОЕ РАСТЕШЕ КАКО ДЕВОЈЧЕ
Четврток, 05 Јануари 2012
Слика
ЉУБОВ И ПОТСВЕСТ
Понеделник, 25 Април 2011
Слика
СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
Вторник, 31 Јануари 2012
Слика
КАКВИ СЕ КРЕАТИВНИТЕ ЛУЃЕ?
Петок, 14 Октомври 2011
Слика
МУЗИКА И КАРАКТЕР
Петок, 21 Јануари 2011
Слика
7 КРЕАТИВНИ ТЕХНИКИ
Среда, 19 Јануари 2011
Слика
ЗНАМ ДЕКА МЕ ГЛЕДАШ
Среда, 04 Јануари 2012
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
КАКВА БОЈА Е БУКВАТА М?
Четврток, 28 Јули 2011
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
6 СОВЕТИ ЗА ЛЕСЕН СОН
Среда, 03 Август 2011
Слика
ПОЦРВЕНЕТЕ И ЌЕ ВИ ПРОСТАТ
Среда, 31 Август 2011
Слика
5 ПАТИШТА ДО СРЕЌАТА
Понеделник, 14 Март 2011
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
НЕ ГИ ЛАЖЕТЕ БЕБИЊАТА, ЗНААТ!
Среда, 07 Декември 2011
Слика
КАКО ДА БИДЕТЕ СРЕЌНИ
Вторник, 18 Јануари 2011
Слика
ЗОШТО ЛИДЕРИТЕ ПОТФРЛААТ
Петок, 12 Ноември 2010

Разумот е како некоја јавна тајна која може да стане позната на секого во секое време; тоа е она тивко место каде што секој може да влезе преку својата мисла.

Карл Јасперс


Сваштарник


КАКО ДА СЕ МОТИВИРАТЕ СЕБЕСИ PDF Печати Е-пошта
(4 гласови, просечно 4.75 од можни 5)
прочитано 5256 пати
Вторник, 04 Септември 2012 00:55

Многу често се наоѓаме себеси во ситуација да не ни се прави нешто. Тоа „нешто“, може да биде било што, одење на работа или училиште, поголем проект или мала обврска, пишување домашно или фрлање на ѓубрето, па дури самото станување од кревет некогаш ни е проблем.

ослободување од синџири 

Да, сите ние имаме моменти кога ќе речеме „леле, колку не ми се прави ништо“. Па, што и да е нештото кое што би требало да го направиме. Понекогаш дури и да е забавно и наше омилено „нешто“.

Што е во основата на ваквото чувство, што е тоа што ни ја блокира мотивацијата? Честопати може да се почувствуваме преплавено од мноштвото работи кои треба да се направат, па незнаејќи од каде да почнеме, мотивацијата ни паѓа на нула. Покрај оваа причина, секако „популарни“ чинители можат да бидат: стресот, анксиозноста, депресијата, недоволното спиење, ниската самопочит, стравот од неуспех и редица други. Понекогаш она што треба да го направиме едноставно не ни е интересно.

немотивираност 

Е сега, ако слабата мотивација ви се провлекува низ подолг период, без паузи и никако да си оди, можеби треба да посетите и лекар за да проверите да не имате скриени здравствени причини за таквата состојба.

Но, не очајувајте, без оглед која и да е причината за вашата немотивираност, еве неколку совети како да ја надминете брзо и лесно. 

Измерете колку ќе ве чини неисполнувањето на таа обврска

Кога неможете да се натерате да се ставите во акција, едноставно запрашајте се што ќе се случи ако не го направите тоа. Обично кога ќе ги измериме добрите и лошите страни на неправењето на нештото, добиваме негативен резултат. На пример, ако не сте мотивирани да вежбате, потсетете се на парчето торта за кое бевте мотивирани и кое ќе ви ја зголеми тежината а со тоа и ризикот од здравствени проблеми меѓу другото. Ако не ви се оди на училиште или работа, резултатот обично е повеќе обврски или материјал со кои ќе мора да се справите кога тогаш.

вага корист и штета 

Дружете се со луѓе кои инспирираат

Ако сте мрзливи, според правилото „со кој си таков си“, сигурно дружбата со мрзливи луѓе нема да ве мотивира да правите нешто. Дружете се со нив кога немате обврски, а кога ги имате, одберете дружба со „луѓе од акција“.

Гледајте ја користа а не тешкотиите

Кога сте соочени со задача која ви изгледа тешка и делува обесхрабрувачки, секогаш е подобро да ја имате на ум користа отколку тешкотиите за нејзино остварување. Се разбира, тоа може да биде навистина некоја тешка задача, но не потклекнувајте, секогаш пред вас нека биде крајната цел и добивката од направеното.

теретана 

Едноставно, стапете во акција!

Ова може да биде и прв и последен совет. Едноставно, фрлете се во огнот. Што подолго ја одложувате работата, толку подолго ќе ве мачат негативните мисли и премислувања. Наместо да губите време со нив, стартувајте.

Постои една изрека која вели: „Способност е она кое што сте способни да го направите. Но, мотивацијата го одредува она што ќе го направите. А ставот одредува колку добро ќе го направите тоа“.

Си ги знаете способностите. Мотивирајте се за да ја завршите работата и имајте позитивен став притоа. Ако го дочитавте текстот до крај, не мора да одите на лекар за проблемите со мотивацијата, не ви е ништо, едноставно станете и делувајте.

 justdoit

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.