RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
КАРАКТЕР И ПЛОДНОСТ
Среда, 09 Февруари 2011
Слика
БОЛНИ НА ПОЛНА МЕСЕЧИНА
Петок, 08 Април 2011
Слика
КАКО ДО ПОГОЛЕМО СЕКСУАЛНО ЗАДОВОЛСТВО
Понеделник, 03 Октомври 2011
Слика
ИНТЕРКУЛТУРНА ПСИХОЛОГИЈА
Четврток, 21 Јули 2011
Слика
СМРТТА ВЛИЈАЕ ВРЗ ЖИВОТОТ
Вторник, 13 Септември 2011
Слика
И МАЖИТЕ ЖРТВИ
Сабота, 07 Мај 2011
Слика
ШТО ГЛЕДААТ БЕБИЊАТА?
Сабота, 13 Ноември 2010
Слика
ТЕОРИЈА ЗА ЖЕНИТЕ ВОЗАЧИ
Четврток, 08 Декември 2011
Слика
ОД ШТО СЕ НАПРАВЕНИ СОНИШТАТА?
Петок, 07 Декември 2012
Слика
ПЛУКНАТ НА ТАТО
Четврток, 23 Декември 2010

Има еден  многу чуден парадокс, дури кога ќе се прифатам себеси за таков каков што сум, дури тогаш можам да се променам.

Карл Роџерс



БИЗНИС БЛЕФ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 2706 пати
Среда, 12 Јануари 2011 01:00

Блефирањето не е исплатливо само за коцкарите, туку и за бизнисмените. Дознајте како!

Изабел Мерсије

Дали е можно покерашките правила да ги искористите за напредок во кариерата? Изабел Мерсије, позната под прекарот "Безмилосна", најдобро пласирана жена на Светското првенство во покер кое се одржа во 2005 година, реши да го искористи своето знаење одговарајќи на ова прашање.

"Безмилосната" ви нуди пет "покер стратегии" кои можете да ги примените во работата.

Вложувам се

Луѓето кои ја спроведуваат оваа тактика, се подготвени на високи ризици – како во покерот, така и во приватниот живот. Играјќи покер, луѓето обично вложуваат се кога ќе забележат дека имаат добри карти. Во вистинскиот живот, односно во работата, понекогаш е потребно да ризикувате, но само ако сметате дека вашата одлука ќе биде навистина исправна. Ако ризикот кој сте го преземале бил исплатлив, тогаш и вашата кариера ќе тргне по нагорна линија.

се или ништо

И се прилагодувам на ситуацијата

Дури и врвните покераши никогаш својата одлука не ја донесуваат случајно, туку седат и набљудуваат како останатите играат и врз основа на тоа носат заклучоци за тоа каква тактика ќе преземат. Овој начин на размислување ви дава можност да промислите добро за одлуките поврзани со работата. Согледајте ги постапките на најдобрите и најлошите соработници во фирмата. Ако  лошите професионални постапки на вашите колеги ги корегирате и предложите свои, подобри решенија, со сигурност ќе напредувате во кариерата.

карти

Блефирам

Во покерот блефот се применува само кога верувате дека останатите можете да ги убедите дека имате подобри карти и на тој начин да ги натерате да се откажат од играта. Поинаку кажано, во бизнис светот блефирањето може да ви се исплати само ако проектот на кој работите има шанси да ја оствари замислената цел, но за да го остварите тоа, потребна ви е на пример поголема сума на парични средства.

блеф

Следам и кревам

Во некои игри со тактиката "следам и кревам" можете да дојдете до големи суми. Но, за да играте на тој начин, морате да имате искуство, да знаете да ја следите играта и начинот на кој играат останатите и да предвидите какви им се картите. Во бизнис светот тоа значи дека треба да имате способност во вистинско време да одлучите кога ќе го надмудрите на пример, вашиот бизнис партнер во донесувањето на некоја профитабилна одлука.

жена со карти

Имам самодоверба

Самодовербата е најважна карактеристика на играчите, натпреварувачите. Само ако навистина верувате дека ќе дојдете до целта, постои голема веројатност дека ќе победите. Така е и во бизнисот – успешните луѓе се самоуверени личности.

покераш

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.