RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали го лажете ликот во огледалото?
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО БИОПСИХА

Слика
ОПЛОДУВАЧКИ ПРОГЕСТЕРОН
Петок, 25 Март 2011
Слика
СИНДРОМ НА СКРШЕНО СРЦЕ
Четврток, 01 Декември 2011
Слика
ВЕЖБАЊЕ ПРОТИВ НЕРВОЗА
Петок, 08 Април 2011
Слика
ВАЛКАНИ И НЕМОРАЛНИ МИСЛИ
Петок, 02 Декември 2011
Слика
ТЕТА МОЗОЧНИ БРАНОВИ
Среда, 14 Декември 2011
Слика
ПОВРЗЕТЕ СЕ СО ВАШАТА МАЧКА
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
ТЕРАПИЈА СО МИЛЕНИЧИЊА
Вторник, 13 Септември 2011
Слика
СЕ ЗА КУЧИЊАТА
Понеделник, 29 Ноември 2010
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ПАУНИТЕ И НИВНИТЕ СКАПИ АВТОМОБИЛИ
Понеделник, 29 Август 2011
Слика
НИКОЈ НЕ СЕ РАЃА УЧЕН
Четврток, 17 Март 2011
Слика
БИОЛОШКИ ЧАСОВНИК
Среда, 16 Март 2011
Слика
ДОКТОРИТЕ БЕЗ ЧУВСТВА?
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
НАЈДЕПРИМИРАЧКИ ПРОФЕСИИ
Вторник, 27 Декември 2011
Слика
ГЛАВОБОЛКАТА И СЕКСОТ
Сабота, 01 Октомври 2011

„Цивилизацијата започна кога за прв пат некој гневен човек фрли збор наместо камен“

Зигмунд ФројдВАЛКАНИ И НЕМОРАЛНИ МИСЛИ PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 12264 пати
Петок, 02 Декември 2011 09:58

Кога личноста размислува за палави работи, дали една страна од мозокот станува повозбудена од другата?

скенирање мозок

Осум научници го студираа тоа прашање. Основната цел на нивната студија е да ја опишат "невронската организација на моралното процесирање."

Дебра Либерман, професор по еволуциона психологија на Универзитетот во Мајами, беше портпарол на тимот, додека другите членови беа стационирани низ Универзитетите во Мајами, Њу Мексико и Стенфорд. Тие мораше да работат со неколку ограничувања - истите ограничувања кои се обидуваат да опишат што се случува во мозокот.

бизарни мисли

Со очекувањето на неколку екцентричности или генијалности, научниците не тврдат дека разбираат како 100 000 000 000 или повеќе делови од човечкиот мозок успеваат да управуваат со мислите. Многу од овие многубројни делови се меѓусебно поврзани на сложени начини кои се значително различни кај секоја личност. Многу мали делови на мозокот се групирани во големи конгломерати, некои прилично видливи, но другите имаат нејасни локации и граници.

Студијата не ризикува да заглави во тие големи, комлицирани конундруми. Тоа се ограничува на едноставно прашање: како неморалноста се одигрува во мозокот?

валкан ум

Научниците го бараа одговорот преку ангажирање на неколку тестовни субјекти. Тие го соочија секој волонтер со неколку нивоа на неморалност, во форма на зборови и слики.

Тимот користеше машини за магнетна резонанса за индиректно набљудување каде во мозокот протекуваше голема количина на крв кога секој волонтер се соочи со пример на неморалност. Сепак, теоретски крвта слободно протекува во близина на мозочните делови кои активно размислуваат, или штотуку размислувале, или само што не почнале да размислуваат или се зафатени со нешто друго.

деколте од весник

Во еден тест, на волонтерите им биле прикажани различни принтани тврдења. Некои беа патогени ("Вие го јадите истурениот хамбургер на вашата сестра, Вие ја конзумирате урината на вашата сестра"), некои за инцест ("Вие ја доведувате вашата сестра до оргазам, Вие ја гледате вашата сестра како мастурбира"), некои за "несексуални неморални однесувања" ("Вие го убивате детето на вашата сестра"), а други за "неутрални активности" ("Вие ги држит намирниците на вашата сестра").

валкан ум - ламба

Во други тестови, на волонтерите им беа прикажани други видови на тврдења и слики, секоја избрана поради својата евидентна морална содржина.

Откако беше видена сета неморалност и беа спроведени сите мерења. истражувачите проценија дека левата страна на мозкот беше повеќе инволвирана отколку десната. Според тоа, студијата заклучува: "Постои склоност на левата хемисфера за процесирање на неморални стимули низ повеќе домени."

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.