RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 

ПОПУЛАРНО ВО БИОПСИХА

Слика
ОПЛОДУВАЧКИ ПРОГЕСТЕРОН
Петок, 25 Март 2011
Слика
СИНДРОМ НА СКРШЕНО СРЦЕ
Четврток, 01 Декември 2011
Слика
ВЕЖБАЊЕ ПРОТИВ НЕРВОЗА
Петок, 08 Април 2011
Слика
ВАЛКАНИ И НЕМОРАЛНИ МИСЛИ
Петок, 02 Декември 2011
Слика
ТЕТА МОЗОЧНИ БРАНОВИ
Среда, 14 Декември 2011
Слика
ПОВРЗЕТЕ СЕ СО ВАШАТА МАЧКА
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
ТЕРАПИЈА СО МИЛЕНИЧИЊА
Вторник, 13 Септември 2011
Слика
СЕ ЗА КУЧИЊАТА
Понеделник, 29 Ноември 2010
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
НЕ ВЕРУВАЈТЕ НА ГЛАДЕН МАЈМУН
Среда, 01 Декември 2010
Слика
ОЧИТЕ СЕ ОГЛЕДАЛО НА ДУШАТА
Четврток, 09 Декември 2010
Слика
ВИРУСИ ЗА КОНТРОЛА НА МОЗОКОТ
Вторник, 20 Декември 2011
Слика
10 НАЈДЕСТРУКТИВНИ ОДНЕСУВАЊА 1 ДЕЛ
Четврток, 17 Февруари 2011
Слика
СМРТНО БОЛНО РАСКИНУВАЊЕ
Четврток, 03 Февруари 2011
Слика
ДОКТОРИТЕ БЕЗ ЧУВСТВА?
Четврток, 23 Декември 2010

'Крикот' е секогаш само тоа - бука, а не музика.

Карл Густав ЈунгИ НИЕ СМЕ ВОНЗЕМЈАНИ PDF Печати Е-пошта
(1 глас, просечно 5.00 од можни 5)
прочитано 3501 пати
Среда, 10 Август 2011 16:50

 Изгледа дека ние сме вонземјани после сè, покажува студијата, во која беа испитувани 12 метеори.

вонземјани

Научниците од НАСА и Карнеги Институтот за Наука во Вашингтон сметаат дека Земјата може да го има своето потекло во вселената. Испитуваните метеори биле формирани милијарди години пред паѓањето на Земјата. Фрагментите богати со јаглерод содржеле хемикалии слични на една од клучните компоненти на ДНК, „градежниот блок“ на животот, пишува Daily Mail.

днк на земјата
„Со влијанието на метеорите и кометите врз раното формирање на Земјата, изгледа дека тие донеле некои многу важни состојки“, вели водителот на истражувањето, др. Мајкл Калахан, од вселенскиот Центар Гударт на НАСА во Мериленд.
Претходните истражувања докажаа дека метеорите содржат амино киселини, кои формираат протеини кога се поврзани заедно, и хемикалии потребни за клетките да создадат мембрана или бариера.

вонземјанин чита за човекот
За да се докаже дека присуството на овие хемикалии не се должи на земјиното загадување биле извршени испитувања со помош на последните научни техники врз примероци од 12 метеори - 11 богати со јаглерод и еден урелит, многу редок вид на метеорит, со различен хемиски состав.
Два од јаглеродните метеори содржеле различно ниво на нуклеобаза и структурно слични соединенија познати како аналогни нуклеобази. Три од аналогните нуклеобази се многу ретка појава во земјината биологија, а не биле пронајдени во почвата и примероците мраз од областите во близината каде беа пронајдени метеорите.

Е.Т
„Пронаоѓањето на нуклеобазните соединенија нетипични за земјината биологија силно ја подржуваат приказната за вонземското потекло“, вели Џим Кливс, хемичар од Институтот Карнеги, пишува Fox News.
„Овие наоди покажуваат дека метеорите можеби се молекуларна алатка која ги обезбедува основните 'градежни блокови' потребни за живот на Земјата“, додава Кливс.
Истражувањето беше објавено во Proceedings of the National Academy of Sciences.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.