RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 

ПОПУЛАРНО ВО БИОПСИХА

Слика
ОПЛОДУВАЧКИ ПРОГЕСТЕРОН
Петок, 25 Март 2011
Слика
СИНДРОМ НА СКРШЕНО СРЦЕ
Четврток, 01 Декември 2011
Слика
ВЕЖБАЊЕ ПРОТИВ НЕРВОЗА
Петок, 08 Април 2011
Слика
ВАЛКАНИ И НЕМОРАЛНИ МИСЛИ
Петок, 02 Декември 2011
Слика
ТЕТА МОЗОЧНИ БРАНОВИ
Среда, 14 Декември 2011
Слика
ПОВРЗЕТЕ СЕ СО ВАШАТА МАЧКА
Четврток, 23 Декември 2010
Слика
ТЕРАПИЈА СО МИЛЕНИЧИЊА
Вторник, 13 Септември 2011
Слика
СЕ ЗА КУЧИЊАТА
Понеделник, 29 Ноември 2010
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД СТРЕСОТ ДА ЗАБРЕМЕНИТЕ!
Понеделник, 19 Септември 2011
Слика
БЕЗ БЛАГО ЗА ЕВРОПЈАНИТЕ
Среда, 22 Декември 2010
Слика
ВИНО ЗА ДОЛГ ЖИВОТ
Понеделник, 14 Февруари 2011
Слика
ПЛАЦЕБО ЕФЕКТ
Петок, 02 Септември 2011
Слика
7 ФЕЈСБУК ЕФЕКТИВНИ НАВИКИ
Вторник, 01 Ноември 2011
Слика
УНИВЕРЗАЛНА ЉУБОВ
Сабота, 08 Јануари 2011
Слика
ЖЕНИТЕ И МЕДИУМИТЕ
Четврток, 28 Април 2011
Слика
ДЕЛОВНИ ПОДАРОЦИ
Понеделник, 27 Декември 2010
Слика
МАГНЕТ ПРОТИВ МОРАЛ
Вторник, 08 Март 2011
Слика
СОНОВИ КОИ СЕ ПОВТОРУВААТ
Понеделник, 18 Јули 2011

„Чудовиштето кое најмногу го познава и од кое најмногу се плаши едно дете е чудовиштето кое чувствува дека самото е или се плаши дека може да биде“

Бруно БетелхајмЛЕКОВИ - ДА ИЛИ НЕ? PDF Печати Е-пошта
(0 гласови, просечно 0 од можни 5)
прочитано 3996 пати
Среда, 20 Април 2011 20:21

Одговорот на ова прашање е едно големо НЕ, а еве и зошто.

лекови

Всушност, ова се добри вести и гласници на новата ера на преродена надеж во полето на менталното здравје, но фармацевтската индустрија троши повеќе на рекламирање отколку на истражување за соодветни кампањи за да не уверат во спротивниот одговор, да ни ја продадат идејата за користењето на лековите како решение за психичките проблеми.

Притоа, тие се во позиција на продавач на автомобили кој ги крие сите недостатоци за да ни продаде модел на автомобил кој е стар веќе неколку години.

Концептот на користење на хемиски комбинирани супстанции за менување на “мозочната хемија” за да се решат психичките тешкотии веќе се смета за излишен поради својата неефикасност.

кутии таблети

Супериорни методи

Сега постојат и достапни се далеку посупериорни и побезбедни методи во однос на лековите. Не е потребно да земате лекови понудени од психијатријата за да се чувствувате добро, нити да ги трпите нивните ужасни споредни ефекти и компликации.

Тогаш зошто да се вознемируваме? Зошто да минуваме низ пекол без причина? Сигурно дека патот на лековите ќе биде неизмерно профитабилен за психијатриско-фармацевтското партнерство доколку успеат да ве намамат вас и милиони други кон тоа. Но, дали им должите толку на фармацевтските компании што ќе си дозволите да ви се наштети за да можат тие и нивните акционери да продолжат да се збогатуваат?

Вистина е дека причината зошто толку многу луѓе се навлечени на лекови е тоа што тие не се свесни дека постојат подобри алтернативи.

човек пие лекарства

Депресивни сте?

Доколку сте, психијатријата ќе ве убеди да земате антидепресиви. Доволно е само да ја прочитате предупредувачката етикета на лекот за да дознаете во какво минско поле се впуштате доколку си дозволите да бидете убедени.

Но дали знаете дека во околуи дваесет и три случајни клинички испитувања, се откри дека природната билка “жолтата трева на Свети Јован” од видот Hypericum perforatum е исто ефективна, ако не и поефективна, во споредба со вообичаените антидепресивни лекови. Оваа билка доаѓа без опасната страна на страничните ефекти кои ги имаат фармацевтските комбинирани супстанции.

Мотото е: исхраната е подобра медицина од лековите.

природна медицина

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
  
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.