RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

Дали некогаш во животот сте имале парапсихолошко искуство?
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
ТРОШЕЊЕ ЗА ПРЕСТИЖ
Понеделник, 31 Јануари 2011
Слика
НЕВРОБИОЛОШКИ ОСНОВИ НА ОСАМЕНОСТА
Понеделник, 05 Ноември 2012
Слика
КАКО ДА ЗНАЕТЕ АКО НЕКОЈ ЛАЖЕ
Понеделник, 30 Април 2012
Слика
ВИРУСИ ЗА КОНТРОЛА НА МОЗОКОТ
Вторник, 20 Декември 2011
Слика
КАКО ДА ГО ПРЕЖИВЕЕТЕ РАСКИНОТ
Понеделник, 03 Октомври 2011
Слика
ЗБОРОВИ И БРОЕВИ
Четврток, 24 Февруари 2011
Слика
ШТО Е "НОРМАЛНО"?
Недела, 13 Ноември 2011

Постигнувањето во општеството се проценува со погрешно дефинираниот критериум според кој принудно сте ставени во позиција другите да ви определуваат колку сте успешни.

Алберт Бандура


Барај
Барај само:

Барај клучни зборови љубов

Вкупно 48 најдени.

Страница 1 од 3
... „отровна“ аморова стреличка. Но, што откако ќе помине првиот наплив на љубовта на прв поглед? Злобниците психолози ќе речат дека тоа било само обична хормонална реакција. Некои од нив, уште поголеми ...
... борба. Кога се работи за интимни релации, ваквите недоразбирања ја „трујат“ љубовта и водат кон прекин на врската, а кога се работи за несогласувања во светски рамки тие може да се претворат во војни кои ...
3. СЕКСУАЛНА АНОРЕКСИЈА
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
Веројатно сте чуле за Анорексија Нервоза, растројство на нагонот за храна. Но, дали знаете дека постои и Сексуална Анорексија?   Дали мразите се што е поврзано со секс? Дали го избегнувате сексот ...
4. ЕМОЦИОНАЛНИ ВАМПИРИ
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... ви ја разјадуваат само вашата физичка енергија. Оние најмалигните ќе ве направат да се мразите себеси и да помислувате дека не сте вредни за љубов. Се разбира што поосетлива е вашата душа, толку штетата ...
5. СИНХРОНИЦИТЕТ
(СТАТИИ/ПАРАПСИХА)
... за целата човечка конфронтација со смртта, конфликтите, љубовта, сексот, преродувањето и мистичните искуства. Кога еден архетип ќе се активира како последица на емоционално набиен настан (некоја трагедија ...
6. АРХЕТИПИТЕ НА ЈУНГ И ТАРОТОТ
(СТАТИИ/ПАРАПСИХА)
... 6 е бројот за љубовниците, картата на љубовта но и сексот. Деветтата карта го претставува Пустиникот, кој заедно со петтата каде е Првосвештеникот обично се поистоветува со архетипот на Мудрецот. Број ...
... мораат да научат како да даваат и како да примаат љубов, а сето тоа да биде урамнотежено. Мора да разберат дека саможртвата ги води кон емоционална депривација. Треба да си дозволат себеси да бидат ранливи ...
8. САДИЗАМ И МАЗОХИЗАМ
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... само умерена болка или нелагодност. Најчесто се фокусирани на играњето улоги.   Биологијата на Садомазохизмот Болката, насилството, сексот и љубовта се поврзани со испуштање на цела низа различни ...
9. АВТОРИТАРНА ЛИЧНОСТ
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... нагласувањето на должностите и обврските, пренагласено истакнување на важноста на статусот, а од друга страна недоволно покажување на љубов кон децата и нивно присилување да се воздржат од секоја спонтана ...
10. СЕНКАТА
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... љубов, сенката ќе ја изрази нашата друга страна која може да излезе дури и на површина со сосема спротивно однесување.   Таа е себство кое се базира на емоциите, и за него имаме чувство како да ...
11. БОРДЕРЛАЈН
(СТАТИИ/ПАТОПСИХА)
... љубовници или луѓе кои би се грижеле за нив на првиот или вториот состанок, бараат обично потоа и да поминуваат подолго време заедно притоа споделувајќи интимни детали уште во многу раната фаза од врската. ...
12. 5 ЛОШИ НАВИКИ ВО КОМУНИКАЦИЈАТА
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... со убавите зборови и изразувања на благодарност, тој пристап не само што работи туку и ја отвора вратата за една отворена, автентична комуникација, исполнета со љубов и разбирање.    ...
...  Веројатно не е претерано ако се каже дека овој период баш и не е најидеалниот за да се влезе во долготрајна, односно доживотна врска. Лудилото на хормоните ве прави жедни за љубов, па склони сте да поверувате ...
14. ШТО Е ЕМОЦИОНАЛНО НАПУШТАЊЕ?
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... потребите: Да се биде чуен и разбран Да се биде негуван Да се биде ценет Да се биде вреднуван Да се биде прифатен За приврзаност За љубов За дружба   Последично, доколку има ...
... служи како пристанишно место во централниот нервен систем за невротрансмитерот окситоцин, хемиски гласник кој се смета за „љубовен“ или „хормон на довербата“, како и „антистрес хормон“. BDNF игра важна ...
... прашања околу контрола, сигурност, самодоверба и љубов. Размислете добро пред да се впуштите во дискусија околу парите со вашиот партнер, за да бидете сигурни дека не се работи за некој друг суштински ...
... ја исполнува нејзината примарна љубовна потреба.   5. Кога Тој се чувствува лошо ... Тој честопати ќе се повлече во неговата „пештера" (станувајќи тивок и повлечен) кога е вознемирен или под ...
... Ова објаснува зошто нема посебен модел за совршен партнер, причината лежи во специфичноста на личните потреби и искуства. Стандардите за да се има успешна и долготрајна љубовна врска не се ограничени ...
Кога едниот од пријателите ќе признае дека е „загреан" за другиот, а таквото чувство не е взаемно, пријателството навистина може да биде во опасност.   Неретко, пријателствата се рушат во вакви ...
... бакнувања, цвеќе, натписи на небото – нема такво нешто што би се нарекло премногу за нив. Но, тие исто така имаат и голема потреба да добиваат такви покажувања на љубов. Тоа не значи дека резервираните ...
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.