RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
БЕЗ ПРАВО НА ИЗБОР ДО СРЕЌА
Петок, 11 Ноември 2011
Слика
ЗИМА ЗА РАСПОЛОЖЕНИЕ
Понеделник, 21 Февруари 2011
Слика
СЕНКАТА
Среда, 06 Февруари 2013
Слика
ЗОШТО СМЕ СИТЕ ЛУДИ
Вторник, 23 Ноември 2010
Слика
ОД ВАС ЗАВИСИ
Понеделник, 22 Ноември 2010
Слика
ЗОШТО СПОДЕЛУВАМЕ ИНФОРМАЦИИ?
Четврток, 29 Септември 2011
Слика
ЉУБОВ, АХ ЉУБОВ
Вторник, 14 Февруари 2012

„Повеќето од сликите кои ги имаме за реалноста врз кои го базираме нашето однесување всушност се темелат на посакувани искуства“

Алберт Бандура


Барај
Барај само:

Барај клучни зборови среќата

Вкупно 42 најдени.

Страница 1 од 3
1. БРАКОТ И СРЕЌАТА
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
Ако сте среќни како човек, тогаш бракот ве штити од опаѓање на среќата во однос на оние кои не се во брак.   Истражувањето на Државниот Универзитет на Мичиген, покажува дека иако бракот не ги ...
... имаат изградено сајт на кој има повеќе кратки тестови и прашалници, особено за потрошувачките навики и вредности и нивната поврзаност со среќата. Од аспект на потрошувачите, промоторите на производи ...
... вакво нешто, постои веројатност некогаш и да ви се посреќи да погодите. Вакво нешто му се случило на еден самонаречен пророк од Питсбург, по име Чарлс Расел, кој предвидел дека падот и несреќата ќе пристигнат ...
... и стрес за време на празниците? Не дозволувајте ништо да ви ја украде среќата, следете ги овие едноставни совети за да ја избегнете депресијата за време на божиќните празници. Високите очекувања оставете ...
... или истрпивте и излеговте како посилна личност од порано? Несреќата може да дојде во разни домени, како интерперсонални, професионални, финансиски или духовни. Но, без разлика во која област од животот ...
... среќата ви зависи баш од оваа одлука. Ова е навистина битно затоа што мислите ги активираат емотивните процеси. Вашите мисли, и мислите кои ги поткрепуваат всушност ги предизвикуваат емоциите. Постојат ...
7. ДАЛИ ЕТИЧНОСТА НИ НОСИ СРЕЌА?
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... анкета за човечките вредности од 2005 и 2006 година во која стотици луѓе од над 80 земји одговарале на прашања за нивните ставови, верувања, вредоности како и за среќата. Истражувањето особено се фокусираше ...
... во судските процеси... Неодамна, компјутерските анимации се повеќе зачестија во судниците. Веројатно, тие им помагаат на адвокатите да ги визуелизираат важните настани во несреќата. Компјутерските ...
... сигурно ќе стави крај на бракот и на среќата на другиот партнер.  ...
10. 4 ЧЕКОРИ ДО БЛАГОДАРНОСТА
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... за среќата во вашиот живот. Насмевки: Започнете го и завршете го денот со насмевка. Што ако не се чувствувате така? Пронајдете нешто што ќе ве насмее. Барајте во списанијата додека не најдете слика која ...
11. ПОВЕЌЕ СЕКС ЗА ПОСРЕЌЕН БРАК
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... Влијанието на честата сексуална активност било доволно да се пополни среќата што невротичните партнери ја немале претходно. „Честиот секс е еден начин на кој невротичните луѓе си ја подобруваат врската,“ ...
12. ПОВЕЌЕ ПАРИ, ПОНЕСРЕЌЕН БРАК
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... ситуација." – вели Керол. Претходните истражувања покажаа дека со парите не доаѓа среќата. Улогата на парите е помалку значајна за среќата и благосостојбата. Но, и покрај тоа што и двата партнера ...
Иако на прв поглед изгледаат невино, и сме ги кажале многу пати, овие фрази може да ги уништат целите кои сме си ги зацртале, надежите кои ги гаиме и соништата кои ги сонуваме... Планирате да заработите ...
14. СРЕЌНИ ПО НАВИКА
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
Среќата може да ви стане навика – научно докажано... Постојат многу причини зошто едни луѓе се посреќни од други и овие причини се различни кај различни луѓе. Основните фактори кои ја предодредуваат ...
... различни реакции кон среќата што укажува дека и тоа е феномен кој треба да се објасни според принципите на еволутивната психологија како и социо-културните норми меѓу половите. На пример, претходните ...
16. ТРЕНИНГ ЗА УСПЕШНА ВРСКА
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
Луѓето што дресираат животни тврдат дека со помош на одредени техники може да се одржува среќата во врската и во бракот. Откако ќе и' дојде крајот на романтиката во врската, почнуваат да се гледаат ...
... среќата и стапката на самоубиства доаѓа од човечката карактеристика за споредба на самиот себе (и својата животна состојба) со другите. Според еден од истражувачите, "Незадоволните луѓе во среќните ...
18. ЗОШТО БОГАТАШИТЕ ИЗНЕВЕРУВААТ???
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... Сакаат да си ја пробаат среќата. - Понекогаш, богаташите се едноставно самодеструктивни, одат до крајности се' додека се' не пропадне. - Некои сакаат таен секс и за тоа плаќаат. Замислете дека ...
... на смеење ја зголемува среќата. На пример, кога учесниците го поставуваа моливот помеѓу усните (намуртено) помалку ги сакаат цртаните филмови отколку кога го држеа моливот помеѓу забите (правејќи насмевка). ...
20. СРЕЌНА МАЈКА - СРЕЌЕН АДОЛЕСЦЕНТ
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... проценти од младите луѓе рекоа дека се "потполно среќни" со семејната ситуација споредено со 73 проценти од младите луѓе чии мајки се "совршено среќни" во своите врски. Наодите укажуваат дека среќата ...
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.