RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
(НЕ)УСПЕШЕН ФЕЈСБУК
Сабота, 07 Мај 2011
Слика
МАЖ КАКО ТАТО
Четврток, 06 Јануари 2011
Слика
ПЛАЦЕБО ЕФЕКТ
Петок, 02 Септември 2011
Слика
КАКО ДА СЕ ЗБОГАТИТЕ
Четврток, 25 Ноември 2010
Слика
АВТОРИТАРНА ЛИЧНОСТ
Четврток, 21 Февруари 2013
Слика
КОЛКУ ТАЖНА Е ДЕПРЕСИЈАТА?
Среда, 21 Септември 2011

Постигнувањето во општеството се проценува со погрешно дефинираниот критериум според кој принудно сте ставени во позиција другите да ви определуваат колку сте успешни.

Алберт Бандура


Барај
Барај само:

Барај клучни зборови среќа

Вкупно 49 најдени.

Страница 1 од 3
... Ваквата илузија се состои од нереалистични очекувања или сонувања за љубов, среќа и мајчинска топлина кои човека го одделуваат од реалноста замајувајќи го а потоа на ладен и суров начин одлетуваат како ...
... органи кои се или јин или јанг. Овие пет елементи репрезентираат и пет основни емоции: Вода – Страв Оган – Среќа Земја – Грижа Метал – Тага Дрво – Лутина   Во однос на депресијата, ...
... да биде искуство кое се доживува како целосно соголување. Стилови на комуникација Во комуникацијата меѓу луѓето среќаваме низа стилови на комуницирање при што најчести се пасивниот, агресивниот, пасивно-агресивниот ...
Илјадници луѓе ја кријат својата несреќа зад среќна маска. Дали можеби и вие сте еден од нив? Не секогаш човек е свесен дека станал депресивен. Ако се појавува силна соматизација, преку главоболки, ...
5. ТРОЕН МОЗОК
(СТАТИИ/НЕУРОПСИХА)
... типови на архаични типови на однесување како што на пример се среќаваат кај змиите и гуштерите. Тој е ригиден, опсесивен, компулсивен, ритуалистички, параноиден и полн со „наследна меморија“. Може да ги ...
... со помош на окситоцинот За среќа, постои уште еден хормон кој може да направи да се чувствувате исто толку добро како и адреналинот, а тоа е окситоцинот. Се активира при секоја човечка врска и ја активира ...
...    Но, нивната дарба во најчест случај, особено во денешниве општества, значи проклетство а не среќа. Ако овие индивидуи не научат од мали како да се справуваат со својата осетливост, може да доживуваат ...
... жалење за се лошо што ќе им се случи или обвинување на другите за нивната несреќа. Пасивните агресивци имаат одбојност кон било каква дополнителна работа или одговорност повеќе од предвиденото, но ...
9. КОНТРОЛА НА ЕМОЦИИТЕ
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... емоција за справување со истава ситуација.   Логично и интересно прашање во однос на емоциите секако е: како тие се создаваат? Емоциите се реакција на некој стимули со кои се среќаваме во секојдневниот ...
... на животот во вас или пак на негово уништување, труење. Првото ви носи добро здравје и среќа, а второто несреќа и лошо здравје. Редовно треба да го прочистуваме не само нашето тело, туку и нашиот ум ...
11. ПСИХОНЕУРОИМУНОЛОГИЈА
(СТАТИИ/НЕУРОПСИХА)
... ги регулира сите функции, почнувајќи од количеството инсулин кое се излачува во крвта. Заедно со својата сопруга Сузан и некои други колеги, ја открил точката на „среќавање“ во која автономниот нервен ...
... директна форма на комуникација. Во една интимна врска, точното читање на знаците може да биде од клучна важност.   Среќавањето на погледите е едно од првите нешта во сексуалниот контакт. Очите ...
13. СЕНКАТА
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... она што со полно срце се доживува, плодна почва која му дозволува на страдањето да се развие и целосно навлезе во сржта на она што значи да се биде човек.   Таа е првиот архетип кој го среќаваме ...
14. ПСИХОЛОГИЈА НА ПРОСТУВАЊЕТО
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... што вината не била негова туку случајноста ја одиграла главната улога. Ова особено се случува кога возачот ќе покаже искрено сочувство, што и обично се случува ако се работи за ненадејна несреќа.   ...
... функционира. Луѓето кои страдаат од ГАН, обично имаат постојани предвидувања за некоја несреќа, презагрижени се секојдневните нешта од типот здравје, пари и врски.   Дешен и нејзините колеги ги ...
Врските од средно може да бидат и благослов и пречка за вашата среќа.   Секој имал некаква врска во средно. Некои, останале и понатаму заедно. Сигурно и вие имате познаници или пријатели кои ...
17. КАКО УТВРДУВАМЕ КОЈ Е ГЛАВЕН?
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... ранг кога се среќаваме повторно со некого. Побарале од доброволците да дадат понуди во однос на инвестициските проекти базирани на знаењето за ранкингот со кое се здобиле за време на првата фаза од експериментот. ...
18. 5 ПРИЧИНИ ЗА НЕУСПЕХ
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... некаков објект (на пример нов автомобил), или одредено постигнување (како на пример да напишат книга). За несреќа, ваквите „нешта што ќе ги постигнам или добијам“ се цели кои не допираат до самото јадро ...
19. ШТО Е ДЕПРЕСИВЕН РЕАЛИЗАМ?
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... на среќа, тоа е само краткотрајно задоволство кое ќе го поплочи патот кон уште поголеми разочарувања во иднината. Вистинската емоција на среќа ретко може да се осети. За оние кои страдаат од клиничка депресија, ...
20. БРАКОТ И СРЕЌАТА
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
Ако сте среќни како човек, тогаш бракот ве штити од опаѓање на среќата во однос на оние кои не се во брак.   Истражувањето на Државниот Универзитет на Мичиген, покажува дека иако бракот не ги ...
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.