RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
МОЗОК ЗА ДРУЖЕЉУБИВОСТ
Четврток, 17 Март 2011
Слика
МУНЧХАУЗЕН СИНДРОМ
Петок, 05 Август 2011
Слика
ИЗВРШНИ ВЕШТИНИ
Сабота, 08 Октомври 2011
Слика
ТИН ФЕЈСБУК ДЕПРЕСИЈА
Вторник, 19 Април 2011
Слика
МОЌТА НА ИЗВИНУВАЊЕТО
Понеделник, 26 Септември 2011

Несреќата најдобро се дефинира како разлика помеѓу нашите таленти и нашите очекувања.

Едвард де Боно


Барај
Барај само:

Барај клучни зборови сексот

Вкупно 48 најдени.

Страница 1 од 3
1. СЕКСУАЛНА АНОРЕКСИЈА
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
Веројатно сте чуле за Анорексија Нервоза, растројство на нагонот за храна. Но, дали знаете дека постои и Сексуална Анорексија?   Дали мразите се што е поврзано со секс? Дали го избегнувате сексот ...
2. СИНХРОНИЦИТЕТ
(СТАТИИ/ПАРАПСИХА)
... за целата човечка конфронтација со смртта, конфликтите, љубовта, сексот, преродувањето и мистичните искуства. Кога еден архетип ќе се активира како последица на емоционално набиен настан (некоја трагедија ...
3. АРХЕТИПИТЕ НА ЈУНГ И ТАРОТОТ
(СТАТИИ/ПАРАПСИХА)
... 6 е бројот за љубовниците, картата на љубовта но и сексот. Деветтата карта го претставува Пустиникот, кој заедно со петтата каде е Првосвештеникот обично се поистоветува со архетипот на Мудрецот. Број ...
4. САДИЗАМ И МАЗОХИЗАМ
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... само умерена болка или нелагодност. Најчесто се фокусирани на играњето улоги.   Биологијата на Садомазохизмот Болката, насилството, сексот и љубовта се поврзани со испуштање на цела низа различни ...
... факт е дека квантитетот на сексот и стресот се обратно пропорционално поврзани. Но, неодамна тим на германски истражувачи предупреди на фактот дека овие две варијабли не треба да се земат прелесно. Нивните ...
... серија Сексот и Градот.    ...
7. СИТЕ СТРАНИ НА ЉУБОВТА
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... после сексот. „Овие студии покажуваат дека нашите интуиции не се секогаш точни" – вели Акерман. „Кога и зошто изјавуваме романтична љубов е работа водена од длабоки мотиви кои најдобро се разбираат ...
... која изневеруваат мажите, повисоко рангирана и од сексот.     Треба да ја разбира мојата смисла за хумор Можеби треба да се каже дека хуморот е неофицијално клучниот елемент во флертувањето ...
9. ДАЛИ САКАТЕ ВАНИЛА СЕКС?
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... и социјално прифатливи по својата форма. Во основа се работи за гушкање, бакнување, создавање на емоционална врска и се разбира, мисионерската поза. Ванила сексот е можеби и најпопуларната форма на ...
10. СЕКСУАЛНОСТА И СПИРИТУАЛНОТО
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
Дали имате вистинско, длабоко разбирање на смислата на сексот?   Денес стана феномен на помодарство да се спомнува сексуалноста како нешто спиритуално, можеби затоа што едноставно звучи добро. ...
11. ПСИХОЛОГИЈА НА "ЗАДНИОТ ВЛЕЗ"
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... во сексот, но зошто сакаат анален секс кога со тоа не се шири нивниот род? Желбата за анален секс има различна цел кај мажите. Најсилниот аргумент е дека самото тоа што жената прифатила анален секс, ...
12. ПРВИОТ СЕКС ГО МЕНУВА МОЗОКОТ
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... која кај мажите е поголема, е изменета поради сексот, научниците од Универзитетот Saitama ги споредиле мозоците на машките глувци кои никогаш не се пареле со мозоците на глувците кои тоа го направиле повеќе ...
... се крадци. Тие ја крадат невиноста од нивните жртви. Сексот е возилото. Злосторот е за моќ. Без разлика што се случува, најдобрите терапевти на светот немаат временски машини и не може да го вратат тоа ...
14. ШТО НЕ ПРАВИ НАЈСРЕЌНИ?
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
Најновото истражување покажало што најмногу не усреќува, а што ни носи најмногу незадоволство... Така дојдовме до сознание дека сепак сексот најмногу ги задоволува луѓето. Најмногу задоволство ...
15. 6 МАШКИ ЗАБЛУДИ ЗА СЕКСОТ
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
Најголемите машки заблуди за сексот според психотерапевтите... ЗНАМ ШТО САКА - Мажите често претпоставуваат дека знаат што сака нивната партнерка врз основа на нивното искуство со други жени. Но, ...
16. НЕПРИЈАТНА ВИСТИНА ЗА СЕКСОТ
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... да им кажува на мажите дека нешто не е во ред со нив. Сакате да ја чуете непријатната вистина? Еве: Мажите сакаат постојани новости во сексот и со текот на време го губат интересот за секс со ист партнер ...
17. МИТОВИ ЗА ВРСКИТЕ И СЕКСОТ
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
Некои непишани правила од минатото во однос на врските, сексот и парите веќе се митови... Спонтаниот секс не постои, оној за една вечер не е само за една повеќе, разговорот за пари на почетокот на ...
18. СЕКС "НА ГЛАДНО"
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... предиграта на частење пијачки и муабети за сериозна врска. "Цената на сексот ги подразбира напорите кои едната страна ги вложува за да ја натера другата на секс. Тука спаѓа купувањето пијачки или евентуално ...
19. ШТО Е "НОРМАЛНО"?
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... дека сте различни од другите но не знаете точно што е тоа што ве прави различни, сигурно се прашувате дали сте "нормални". Во книгата „Сексот не е природен чин“, професорката по психологија, Леонор Тифер, ...
20. ПОВЕЌЕ СЕКС ЗА ПОСРЕЌЕН БРАК
(СТАТИИ/ПСИХАСЕКС)
... во Тенеси. Но, сексот во бракот ги прави луѓето посреќни – други истражувања покажаа дека сексуалните врски го подобруваат расположението наредниот ден. Расел и Мекнолти сакаа да дознаат дали честата ...
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.