RSS
Психа на Facebook
   

АНКЕТИ

За себе сметате дека како личност сте:
 
 
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Слика
БОЛЕСТ ВО НАСЛЕДСТВО
Вторник, 16 Ноември 2010
Слика
И МАЖИТЕ ЖРТВИ
Сабота, 07 Мај 2011
Слика
„СУПЕРМАЈКИ“ ПИЈАНИЦИ
Среда, 21 Декември 2011
Слика
МОЗОКОТ ПОСТОЈАНО РАБОТИ НА ПРОБЛЕМИТЕ
Понеделник, 18 Февруари 2013
Слика
СЕКСУАЛНА ЗАВИСНОСТ
Сабота, 05 Мај 2012
Слика
КОМПЈУТЕР АДВОКАТ
Среда, 20 Април 2011
Слика
НЕРВЕН СЛОМ
Четврток, 12 Јануари 2012
Слика
ПАМЕТНИ РОБОТИ
Понеделник, 31 Јануари 2011
Слика
ДЕХИДРАЦИЈАТА ОПАСНА ПРИ СЕКС
Среда, 05 Октомври 2011

„ Незрелата љубов вели: 'Те сакам затоа што ми требаш';

Зрелата љубов вели: 'Ми требаш затоа што те сакам'. “

Ерих Фром


Барај
Барај само:

Барај клучни зборови вашата

Вкупно 51 најдени.

Страница 1 од 3
1. ОПШТ АДАПТАЦИОНЕН СИНДРОМ
(СТАТИИ/ПАТОПСИХА)
... употребиле при вашата акција за спасување може неосетно да ги преоптоварите до степен во кој сериозно може да го оштетите мускулното ткиво. 2. Фаза Отпор Откако телото ќе одговори на стресорот, нивото ...
... така ќе имате подобар преглед врз вашата актуелна финансиска ситуација. Гласно говорете за вашите штедачки цели. Ако им кажете на вашите блиски колку сакате да заштедите и до кој датум, тие вредно ќе ...
... ја почувствувале. Во научната терминологија таа се нарекува психосоматика. Вашата психа може да влијае врз вашето тело на разни начини. Депресијата може да ја почувствувате и преку телесна болка. Маскираната ...
4. ЕМОЦИОНАЛНИ ВАМПИРИ
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... чувајте се, во вашата околина имате емоционален вампир кој ви ја црпи енергијата. Ако не сте биле такви претходно, а особено ако чувствувате како ваквите чувства ви се зголемуваат во близина на одредена ...
... мрежата на извршните фунцкии во нашиот мозок, или пред-фронталниот кортекс, со тоа зголемувајќи ја нашата способноста за доверба и отвореност кон другите. Ако сте лидер, вашата цел би требало да биде да ...
6. ХАЛО ЕФЕКТ
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... реална процена на особините на личноста или производот? Што влијаело на вашата проценка? Дали некој општ аспект се прелеал врз поединечните оценки за некого или нешто? Оваа едноставна проверка може да ...
... околностите и ефектот кој го имаат врз вашата душа. Оставете им на зборовите да ви послужат како проводник за испуштање на токсичните емоции. Истражувањата покажуваат дека водењето дневник во врска со ...
... вашата канцеларија, во вашата спална соба. Не сите пресретнувања на погледи ви кажуваат нешто, барем не нешто значајно.   Комуникацијата со очите е многу едноставна, барем првиот контакт. Ако ...
9. СЕНКАТА
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... аспект на самобендисана безгрешност и „бела" слика за себеси и пред другите, па стануваме флексибилни наместо дефанзивни и ригидни. Ако вашата Сенка ви изгледа тешка за прифаќање или имате проблеми да ...
10. ПСИХОЛОГИЈА НА ПРОСТУВАЊЕТО
(СТАТИИ/ПСИХАЕМОЦИИ)
... вашата личност.    ...
... советите за подобрување на вашата вештина на слушање, првата работа што ќе ја забележите е тоа дека кога внимателно слушате, секогаш ќе ви дојдат на ум вистински значајни работи за кажување, чија смисла ...
Кафето, кое го пиете наутро, покрај тоа што ќе ве разбуди, може да ја подобри и вашата способност за процесирање на информации.   Ова го тврдат двајца психолози кои правеле испитувања со тестови ...
13. 5 ЛОШИ НАВИКИ ВО КОМУНИКАЦИЈАТА
(СТАТИИ/СОЦИОПСИХА)
... со прст, секогаш подготвени да наоѓате виновник или секогаш вашиот збор да е последен, треба да знаете дека тоа едноставно е губитничка стратегија. Наместо тоа, нека вашата намера биде таква што ќе овозможи ...
Врските од средно може да бидат и благослов и пречка за вашата среќа.   Секој имал некаква врска во средно. Некои, останале и понатаму заедно. Сигурно и вие имате познаници или пријатели кои ...
Можеби сте од оние кои сакаат да имаат безброј пријатели на фејсбук, но внимавајте, тоа може лошо да се одрази врз вашата психичка ситуација. Иако за некого големиот број на пријатели на фејсбук ...
16. 5 ПРИЧИНИ ЗА НЕУСПЕХ
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
...    Совет: Наместо да си замислувате „нешта" како ваша цел, замислете си, со целата сила на вашата имагинација, како ќе се чувствувате кога ќе ја остварите посакуваната цел. На тој начин ќе бидете ...
Можеби ќе ви звучи чудно но датумот на кој сте родени може да влијае врз успешноста во вашата кариера.   Според истражувањата спроведени на Универзитетот на Британска Колумбија, само 6 проценти ...
... фонтана која ќе ја сместите во вашата соба или ако е доволно мала дури и на работното биро или пак набавете си аквариум.   2. Слушајте музика Пуштете си некоја мирна, тивка музика, со бавно ...
... саката да ги нагласите, а не на она што било претходно пласирано. Обидете се информацијата која сакате луѓето да ја запомнат да биде кратка и јасна. Засилете ја вашата порака преку повторување.   ...
20. КАКО ТИ БЕШЕ ИМЕТО!?
(СТАТИИ/ПСИХАГОН)
... не според професорот по психологија на Државниот Универзитет на Канзас, Ричард Харис. Тој вели дека не значи дека е во прашање вашата способност да запомните нечие име, туку нивото на интерес да го сторите ...
<< Почеток < Пред 1 2 3 Следно > Крај >>
Psihagon Ltd.

Copyright © 2010-2014 Psihagon Ltd. All rights reserved.